Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 – Β’ ΦΑΣΗ

ΑΠΟΠ Πάφου VS Κεραυνός Στροβόλου (82-78)

Τη δεύτερη της ήττα μέσα στο Α’ Λύκειο Ακης Κλεάνθους δέχτηκε η ομάδα εφήβων του Κεραυνού στο πρωτάθλημα της επίλεκτης κατηγορίας Κ18.

Η ομάδα μας αντιμετώπισε στα ίσα την πρωτοπόρο και αήττητη Παφιακή ομάδα ωστόσο έχασε στις λεπτομέριες και παράλληλα την ελπίδα για την κατάκτηση της πρώτης και πλεονεκτικής θέσης για τα Play-off.

Ο αγώνας ήταν εντυπωσιακός με τις δύο ομάδες να κυνηγούν με πάθος και δύναμη τη νικη και παρά τη σημαντικότητα του αγώνα ήταν ιδιαίτερα παραγωγικές πετυχαίνοντας  συνολικά 160 πόντους.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας κατάφερε να προηγηθεί με 44-43 ωστόσο ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο (25-13) την ανάγκασε να τρέχει πίσω στο σκορ και παρά την υπερπροσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο (21-14) δεν κατάφερε να λυγίσει τους γηπεδούχους.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 25-23, 25-13, 14-21

6η Αγωνιστική_Ημερομηνία: 9/2/2019

Την αήττητη του πορεία, συνέχισε ο ΑΠΟΠ, μετά και την ολοκλήρωση της 6ης αγωνιστικής της Β` φάσης, για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18, στην Α1` κατηγορία. Μετά από ένα θεαματικό, όσο και συναρπαστικό παιχνίδι, νίκησε στην Πάφο τον Κεραυνό με 82-78.

Η 6η αγωνιστική, περιείχε και άλλες δυο αναμετρήσεις που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Ο Ζήνωνας, νίκησε στη Λεμεσό την ΑΕΛ με 62-60, ενώ ο Όλυμπος Αγλαντζιάς, επικράτησε δύσκολα στην έδρα του επί του Άτλαντα με 44-42.

Με εκτός έδρας νίκη προχώρησε η ΕΘΑ, επί του ΑΠΟΕΛ με σκορ, ενώ νικηφόρο ήταν το περασμα του Αχιλλέα Καϊμακλίου από τη Λεμεσό, όπου κέρδισε το Phoenix MJ Basket Plus με 60-38.