Ο αγώνας είχε δύο όψεις.

Το πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας ήταν καταιγιστική και κατάφερε από πρώτο δεκάλεπτο να δημιουργήσει διψήφια διαφορά πόντων (+14). Σκορ ημιχρόνου 15-29

Στην επανάληψη η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε σιγά σιγά να ψαλιδίσει τη διαφορά και μέχρι το 30′ η διαφορά μειώθηκε στους -5. (35-40).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε συναρπαστικό φινάλε. Η ΑΕΛ μείωσε στο καλάθι (35′) 39-42 (38′) 44-46 ωστόσο η ομάδα του Χρίστου Στυλιανίδη στο τέλος είχε τα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη η οποία στο τέλος μπορεί να αποδειχθεί και πολύτιμη.

Μετά το τέλος του αγώνα ο πρόεδρος της γηπεδούχου ομάδας δήλωσε ότι θα αποχωρήσει από το χώρο του μπάσκετ: «Αποχωρώ,μου προκαλεί αηδία ο χώρος»

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-19, 15-29, 35-40, 45-46

ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Παπαδούρη , Μενελάου 11, Λάρκου, Παπαδοπούλου 6, Παβίσεβιτς 14, Όρλοβιτς 10, Μαυρουδή 2, Αγαπίου 2.

Κεραυνός (Χρίστος Στυλιανίδης): Σαρπ 13, Πιτσιλλίδου 4, Αθανασίου 9, Νικολάου, Νικοδήμου 11 (2), Ρουσσάκη, Θεολόγου 9 (1).