ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ Η ΔΡΑΣΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ
23/03/2018

Τέσσερις αναμετρήσεις περιλάμβανε το πρόγραμμα για τον όμιλο των Play Off στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας.

Τρεις ομάδες επικράτησαν και εκτός έδρας, καταφέρνοντας να φτάσουν στις δύο νίκες και να προκριθούν τα Ημιτελικά.

Πρόκειται για τον Όλυμπο Αγλαντζιάς, τον Αχιλλέα Καϊμακλίου και τον Απόλλωνα οι οποίοι επικράτησαν των ΕΘΑ Έγκωμης (49-62), ΑΠΟΠ (53-59) και Κεραυνό (69-70) αντίστοιχα και βρίσκονται ήδη στην επόμενη φάση του θεσμού.

Στο τέταρτο παιχνίδι είχαμε εντός έδρας νίκη για τον Αστέρα Μέσα Γειτονιάς, επί του Ζήνωνα, με τις δύο ομάδες να έχουν πλέον από μία νίκη. Η πρόκριση στην επόμενη φάση για το συγκεκριμένη ζευγάρι θα διαφανεί μετά τον τρίτο αγώνα της σειράς που θα γίνει στην Λάρνακα το Σάββατο (24/3) στις 19:30.

Κεραυνός – Απόλλων 69-70

Με την πλάτη στον τοίχο ο Κεραυνός φιλοξένησε τον Απόλλωνα στο δεύτερο κατά σειρά αγώνα της προημιτελικής φάσης των play-off.

Ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι και ο νικητής κρίθηκε στις λεπτομέριες. Η φιλοξενούμενη ομάδα ξεκίνησε πιο καλά τον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με +6 (18-12) ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά στο + 4 (30-34).

Στην επανάληψη η ομάδα μας προσπάθησε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα και με το επιμέρους σκορ (24-22) κατάφερε να μειώσει ακόμη περισσότερο (54-56) και να θέτει γερές βάσεις για τη νίκη.

Το τέταρτο  δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό με τις δύο ομάδες να διεκδικούν τη νίκη με ίσες αξιώσεις, ο μεν Απόλλωνας για την πρόκριση στην επόμενη φάση ενώ ο Κεραυνός για τη νίκη και την παράταση στη σειρά των αγώνων.  Στο τέλος νικητής ο Απόλλωνας (15-14) με μια επιτυχημένη βολή στη λήξη του αγώνα!!!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 30-34, 54-56, 69-70

Κεραυνός (Αλέξης Λεκισβίλη): Οικονομίδης 10 (1), Συνεφακόπουλος 1, Γιανναράς 3 (1), Τραπεζανίδης, Κρέτσος 3, Αναστασίου, Ταβιτιάν, Παπαδημητρίου, Γρηγορίου 22, Παφίτης 26 (3), Χαραλάμπους 4.

Απόλλων (Νίνος Ηλιάδης): Τίγκας 19 (1), Ηλιάδης 23 (3), Παπαδόπουλος, Ιωαννίδης, Χριστοδούλου, Κωνσταντίνου 3, Εύζωντας 7, Λεωνίδου 18.

Ο Πρώτος αγώνας: ΑΠΟΛΛΩΝ VS ΚΕΡΑΥΝΟΣ (60-51)

ΑΠΟΠ – Αχιλλέας Καϊμακλίου 53-59

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 34-36, 46-47, 53-59

ΑΠΟΠ (Γιάννης Λίβανος): Δημητρίου 5 (1), Σοφοκλέους, Νικολαΐδης 10 (2), Πορφυρίδης 3 (1), Σασάκαρος 20, Σατολιάς 7, Μπαλάν, Θεμιστοκλέους 8.

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Λούης Σιακαλλής): Γεωργιάδης 4, Γεωργακούδης 14, Χριστούδιας, Πέτσας, Αγγελή, Ανθυμιάδης 3 (1), Τρετιάκοβ 19, Ιωαννίδης 6, Τέγγερης 13 (2).

ΕΘΑ Έγκωμης – Όλυμπος Αγλαντζιάς 49-62

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 32-29, 43-45, 49-62

ΕΘΑ Έγκωμης (Δημήτρης Μακρής): Κ. Ορφανός 3, Ηρακλειδής, Πουλλίτας 18 (1), Φ. Ορφανός, Θεοχάρους 3 (1), Ροδοσθένους 18, Έλληνας 3 (1) Γιάγκου 4.

Όλυμπος Αγλαντζιάς (Ευρυπίδης Ανδρέου): Χειμώνας, Παπαλουκάς 22 (3), Γιουνγκ 12 (1), Κακουλλής 18 (1), Μιλτιάδης 10, Ιωνά.

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς – Ζήνωνας 64-61

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 34-32, 43-47, 64-61

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς (Φώτης Καπουτσής): Κυριάκου, Παπαδόπουλος, Αλεξάνδρου 9 (2), Τζιάμπος 6, Αχιλλέως 19, Αλευράς 9, Παπαϊωάννου 19 (1), Παπαδόπουλος 2.

Ζήνωνας (Μιχάλης Μιχαήλ): Κωνσταντινίδης 19 (2), Στυλιανού 11, Μιχαήλ 8, Αλεξάνδρου 13, Α. Χριστοφίδης, Κυριάκου 5 (1), Β. Χριστοφίδης 5, Βαρνάβα.

———————————————————————————————————————————————————–

Όσο αφορά το γκρουπ διαβάθμισης, ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να επικρατεί στο «Κίτιον» της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 60-57. Θυμίζουμε πως η ομάδα που θα τερματίσει στην τελευταία θέση, θα υποβιβαστεί στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Β’ Κατηγορίας την νέα αγωνιστική περίοδο.

Πετρολίνα ΑΕΚ – Ε.Ν. Παραλιμνίου 60-57

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-9, 37-21, 50-41, 60-57