Ο Κεραυνός ηττήθηκε στην παράταση από τον ΑΠΟΕΛ μέσα στο Λευκόθεο με 78-77 και αποκλείστηκε από το θεσμό του Κυπέλλου.

Η ομάδα μας πραγματοποιώντας μέτριο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε να χάνει στα πρώτα δέκα λεπτά με 22-18 ωστόσο στο 2′ δεκάλεπτο κατάφερε χάρις στις προσωπικές ενέργειες του Σκοτ και 10 συνεχόμενους πόντους με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με + 5 (42-37) . Σκορ δεκαλέπτου 15-24.

Στην επανάληψη η ομάδα μας ήταν πιο συγκεντρωμένη και κατάφερε να περιορίσει τα λάθη της και να αυξήσει τη διαφορά στο +13 (43-56) και μέχρι το 30′ να διατηρεί απόσταση ασφαλείας. Σκορ περιόδου +9 (52-61).

Στο μισό της τελευταίας περιόδου η ομάδα μας κατάφερε να διατηρεί προβάδισμα νίκης ωστόσο η έλλειψη φρεσκάδας, η κούραση των συνεχόμενων ταξιδιών αλλά και οι λανθασμένες επιλογές και τα πολλά ατομικά λάθη επέτρεψαν στη γηπεδούχο ομάδα να επιστρέψει στο παιχνίδι (61-64) και να φέρει τον αγώνα στα δικά της μέτρα και πλέον να κυριαρχήσει ο νόμος του Λευκοθέου….!!!!

Ο Μιχαήλ με τρίποντο στο 38′ επανάφερε τη διαφορά στο + 7 (63-70) και εκεί που όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα τέλειωνε ακολούθησε ολιγόλεπτη διακοπή η οποία όπως αναμενόταν βόλεψε τη γηπεδούχο ομάδα. Με την επανέναρξη ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε το ακατόρθωτο αφού σε 30 δεύτερα και συγκεκριμένα στο 39,36′ έφερε τη διαφορά στον αγώνα στην ελάχιστη της τιμή (69-70).

Στα τελευταία 13 δεύτερα ο Μπάρκερ με δύο εύστοχες ελεύθερες βολές έφερε το δείκτη του σκορ στο + 3 (69-72) και στη τελευταία επίθεση ο Αποελ σε κερδισμένο φάουλ τακτικής κατάφερε να πετύχει 3 διαδοχικές βολές με δύο διαφορετικούς παίκτες και να οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση (72-72).

Στην πεντάλεπτη παράταση ο Κεραυνός κατόρθωσε (επειδή για κατορθώματος πρόκειται!!!!!) να σκοράρει μόνο δύο πόντους (78-74) ενώ με τη λήξη της κόρνας ο Νεοφύτου μείωσε σε 78-77 όπου ήταν και το τελικό σκορ.

TΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 37-42, 52-61, 72-72, 78-77 (Παράταση)

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Κούνας 25 (7), Μπέικερ 16 (1), Ζντράβιτς 2, Κεμπ 6, Τζέφερσον 26, Πηλαβάς 1, Ιερωνυμίδης, Κασκίρης 2.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Παρκς 6, Νεοφύτου 5 (1), Αμπουκάρ 6, Μπάρκερ 17 (4), Σκοτ 18 (4), Κινγκ 8, Ρος 11 (1), Κορωνίδης, Μιχαήλ 6 (2).

MVP της αναμέτρησης ο Βασίλης Κούνας με 25(7) ενώ από το ναυάγιο του Κεραυνού διακρίθηκαν οι Μπάρκερ και Σκοτ με 17 και 18 πόντους αντίστοιχα.