Δεύτερη διαδοχική νίκη για τον Κεραυνό στην ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε στη Λεμεσό του Απόλλωνα με 75-68. Αν και οι «ερυθροκίτρινοι» προηγήθηκαν μέχρι και με 19 πόντους διαφορά, οι «γαλάζιοι» μείωσαν στην συνέχεια και μπήκαν στην διεκδίκηση του αγώνα μέχρι το τέλος, ωστόσο η ομάδα του Στροβόλου ήταν πιο συγκεντρωμένη και έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνος από την Λεμεσό. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Άντονι Κινγκ που σημείωσε 14 πόντους (6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Με δύο πόντους του Μπάρκερ και τέσσερις του Παρκς μπήκε στο παιχνίδι ο Κεραυνός, που πήρε προβάδισμα με 6-0 μέχρι το 2’. Ο Απόλλωνας μείωσε με τρεις πόντους του Γκρεκ (6-3) με τον Κεραυνό να απαντάει με τέσσερις νέους πόντους από τον Παρκς (10-3) μέχρι το 3:30. Δύο λεπτά αργότερα η διαφορά ανέβηκε τους οκτώ (13-5), με τον Απόλλωνα να πετυχαίνει τέσσερις πόντους μέχρι το 6:30 και να φέρνει το σκορ στο 13-9. Μέχρι το τέλος της περιόδου ο Κεραυνός επανάφερε την διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στους επτά (20-13).

Επτά πόντους σημείωσε με την έναρξη της Β’ περιόδου ο Κεραυνός (τέσσερις ο Ντέιβις, τρεις ο Κορωνίδης) με το σκορ να οδηγείται στο 24-13 στο 12’. Έπειτα είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με την διαφορά ανάμεσα στις ομάδες να πηγαίνει στους δέκα πόντους (33-23) μέχρι το 15’. Παρόμοια ήταν και η συνέχεια του αγώνα μέχρι και την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Στο 18’ το σκορ ήταν στο 38-28 ενώ με το τέλος της περιόδου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 42-31.

Με τέσσερις πόντους του Κινγκ μπήκε στο Γ’ δεκάλεπτο ο Κεραυνός, με την διαφορά να πηγαίνει στους δεκαπέντε (46-31). Η ομάδα του Στροβόλου συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, φέρνοντας το σκορ στο 52-34 μέχρι το 24’. Έπειτα ο Απόλλωνας μείωσε με πέντε πόντους (τρίποντο ο Κέντριτς, δύο ο Φίλερ) σε 52-39, με τον Κεραυνό να απαντάει με έξι πόντους (τέσσερις πόντους ο Μπάρκερ, δύο ο Παρκς) με το σκορ να οδηγείται στο 58-39 στο 26’. Στην συνέχεια και μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου, ο Απόλλωνας ήταν βελτιωμένος, καταφέρνοντας να σημειώσει δώδεκα πόντους, ενώ ο Κεραυνός τέσσερις, με την διαφορά να μειώνεται στους έντεκα πόντους (62-51).

Ο Απόλλωνας μείωσε στους εννέα με δίποντο του Γκρεκ στην έναρξη της τέταρτης περιόδου (62-53). Στο επόμενο τρίλεπτο οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Κινγκ για Κεραυνό, Φίλερ για Απόλλωνα) με το σκορ να οδηγείται στο 64-55, με τους «ερυθροκίτρινους» να σημειώνουν πέντε πόντους (τρίποντο ο Κορωνίδης, δύο ο Κινγκ) μέχρι το 35’, με το σκορ να πηγαίνει στο 69-55. Μέχρι το 36’ ο Απόλλωνας μείωσε ξανά στους εννέα την διαφορά (69-60), με τον Παρκς στην συνέχεια να πετυχαίνει λέι απ και να κάνει το 71-60. Έπειτα οι «γαλάζιοι σημείωσαν τέσσερις πόντους, μειώνοντας σε 71-64 στο 38’, ενώ η διαφορά μειώθηκε στους πέντε, μισό λεπτό αργότερα, σε 73-68. Ο Κεραυνός σημείωσε δύο ακόμα πόντους στην συνέχεια με τον Μπάσεϊ και πήρε την νίκη με τελικό σκορ 75-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 13-20, 31-42, 51-61, 68-75

Απόλλωνας (Λούκας Αντωνίου)Πάπε 1, Μαντοβάνης 3 (1), Φίλερ 17, Γκρεκ 18 (2), Παντούρης 10 (1), Γρίβας, Μακρυγιάννης, Ηλιάδης 2, Τομπάζος, Κέντριτς 13 (2), Ολισεμέκα 4.

Κεραυνός (Χρίστοφορος Λειβαδιώτης)  Μιχαήλ 6, Ντέιβις 7 (2), Μπάρκερ 11, Αμπουκάρ 4, Παρκς 16, Λοϊζίδης, Κινγκ 14, Μπάσεϊ 11 (1), Θεοχαρίδης, Μάρκου, Κορωνίδης 6 (2).