ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΒΕΛΓΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ
24/01/2018

Ο Κεραυνός Στροβόλου πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη στο Βέλγιο, επικρατώντας της Belfius Mons-Hainaut με 67-62, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 12ου ομίλου, για την Β’ φάση του FIBA Europe Cup. Η κυπριακή ομάδα πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση, καταφέρνοντας να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση στο μεγαλύτερο διάστημα της, παίρνοντας μία δίκαιη νίκη, η οποία δίνει σημαντικές πιθανότητες πρόκρισης στην ομάδα του Στροβόλου. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Άντονι Κινγκ με 19 πόντους (9 ριμπάουντ).

Οι βέλγοι ξεκίνησαν καλά στο παιχνίδι, και μετά από ενάμιση λεπτό πήραν προβάδισμα με 6-2. Έπειτα ο Κεραυνός μείωσε σε 6-5 με τρίποντο του Μπάρκερ, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν άλλους τέσσερις πόντους μέχρι το 3’ και να προηγούνται με 10-5. Τρία λεπτά αργότερα η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν στους έξι πόντους, με την βελγική ομάδα να προηγείται με 14-8. Έπειτα ακολούθησαν οκτώ σερί πόντοι για τον Κεραυνό (τέσσερις ο Αμπουκάρ, από δύο οι Κινγκ-Σκοτ) που πήρε προβάδισμα με 16-14 με το τέλος της περιόδου.

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο Κεραυνός και στην έναρξη της Β’ περιόδου, που σημείωσε τέσσερις πόντους με τον Κινγκ, φέρνοντας το σκορ στο 20-14. Μέχρι το 12:30 το σκορ έφθασε στο 24-16 υπέρ της κυπριακής ομάδας, ενώ έως το 15’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 24-21. Δυόμιση λεπτά αργότερα οι «ερυθροκίτρινοι» κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά δέκα πόντων (34-24). Από τέσσερις πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, με τον Κεραυνό να διατηρεί το προβάδισμα δέκα πόντων (39-29).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Κεραυνό να προηγείται με 44-33 στο 23’. Δυόμιση λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 46-48, με τον Μπάρκερ να σημειώνει δίποντο και να κάνει το 48-38. Έως το 27’ οι γηπεδούχοι μείωσαν στους επτά (50-43) για να απαντήσει ο Κινγκ με πέντε δικούς τους πόντους στο επόμενο λεπτό, κάνοντας το 55-43. Δύο ακόμα πόντους σημείωσαν οι γηπεδούχοι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (55-45).

Με τέσσερις πόντους από τους Πέπερ και Αμπουκάρ ξεκίνησε την Δ’ περίοδο ο Κεραυνός που προηγήθηκε με 59-45. Έπειτα οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά, σε 61-52 στο 33:30, με την ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ωστόσο να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 35’ το σκορ ήταν στο 65-54, ενώ ακολούθησαν τέσσερις πόντους για τους βέλγους που μείωσαν σε 65-58, στο 38:15. Στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμα δύο πόντους (65-60), ενώ λίγο αργότερα ο Μπάρκερ έκανε το 67-60. Με το τέλος της αναμέτρησης ο Κεραυνός πήρε την νίκη με τελικό σκορ 67-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16, 29-39, 45-44, 62-67

Belfius Mons-Hainaut (Yves Defraignes): Green 12 (1), Jones 6, Lemaire 4, Tiby 12 (1), Cage, Demps 7 (1), Houdart 2, Mortant 2, Francois 11, Love, Lasisi 6.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Σκοτ 14 (2), Πέπερ 10 (1), Μιχαήλ, Κινγκ 19, Νεοφύτου, Ρος, Θεοχαρίδης, Μπάρκερ 13 (1), Αμπουκάρ 8, Παρκς 3.