ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΝΙΚΗΤΗ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ

31/10/2020: Μετά από μία συναρπαστική αναμέτρηση, ο Κεραυνός επικράτησε με 74-71 της ΕΘΑ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μπράντον Ροζέλ με 22 πόντους (5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Ο Κεραυνός με το καλάθι του Γουίλιαμσον στο 4′ ήταν μπροστά με 8-6, με το τρίποντο του Γιούινγκ να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα της Έγκωμης που στο 6′ είχε διαφορά έξι πόντων (8-14), ενώ με το λέι απ του Κυριακίδη στο 9′ άνοιξε την ψαλίδα σε διψήφιο αριθμό (14-25).

Οι «ερυθροκίτρινοι» με καλάθι του Κινγκ πέτυχαν τους πρώτους πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενουμένους στη συνέχεια με ένα σερί επτά πόντων, να αυξάνουν τη διαφορά στους 16 πόντους (16-32) στο 15΄. Η ομάδα του Στροβόλου έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με έξι πόντους στα τελευταία δύο λεπτά και έριξε τη διαφορά στους δέκα πόντους (24-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός πλησίαζε σταδιακά την ΕΘΑ και πετυχαίνοντας σχεδόν διπλάσιους πόντους από την αντίπαλό του κατάφερε να περάσει μπροστά. Αυτό το πέτυχε στο 29′ μετά από δύο συνεχόμενα τρίποντα, από τον Ροζέλ, που του έδωσαν προβάδισμα με διαφορά ενός καλαθιού (49-47), ενώ έκλεισε την περίοδο αυτή αυξάνοντας κατά ένα πόντο τις αποστάσεις (51-48).

Η εξέλιξη του αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ακόμη πιο συναρπαστική. Επτάμιση λεπτά πριν από το τέλος ο Μάνουελ με δίποντο έφερε τη διαφορά μόλις στους δύο πόντους (57-55), με τους γηπεδούχους στη συνέχεια να ανοίγουν την ψαλίδα και στο 34′ βρέθηκαν μπροστά με δέκα πόντους (65-55). Η ΕΘΑ, όμως, δεν τα έβαλε κάτω και στο 38′ με το λέι απ του ΜακΝιλ βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ (67-69).

Στα τελευταία δύο λεπτά το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια χέρια. Ο Στυλιανού με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Κεραυνό (70-69), ο Μακνίλ άλλαξε ξανά τα δεδομένα με λέι απ (70-71) και ο Στυλιανού απάντησε με νέο τρίποντο (73-71). Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με μία βολή του Γουίλιαμσον που έδωσε τη νίκη με διαφορά τριών πόντων, 74-71, στον Κεραυνό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-25, 24-34, 51-48, 74-71

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Στυλιανού 16 (4), Ρόρι 11 (1), Θεοχαρίδης, Ροζέλ 22 (5), Γουίλιαμσον 10, Μιχαήλ 6 (2), Κινγκ 4, Ραζής 5 (1) Κορωνίδης

ΕΘΑ (Χάντι Ελχάτζ): Γιούινγκ 29 (4), ΜακΝιλ 16 (1), Κάσινος, Ιγκνατόφσκι 5 (1), Μάνουελ 10, Χειμώνας, Κυριακίδης 8 (2), Ροδοσθένους 3 (1)