Μια ανάσα από το θαύμα έφτασε ο Κεραυνός!

Ο Κεραυνός πλησίασε σε ένα θαύμα στη Ρωσία, στην έδρα της Άβτοντορ Σαράτοφ όπου προσπάθησε να ανατρέψει την ήττα με 11 πόντους από το πρώτο παιχνίδι. Έφτασε στη νίκη με 67-63 που παρά το γεγονός ότι δεν ήταν αρκετή για τη πρόκριση, εντούτοις έπεσε με το κεφάλι ψηλά! Πολύ καλά διαβασμένος και στα δύο παιχνίδια ο Χριστόφορος Λειβαδιώτης, έβαλε δύσκολα στον Ανδρέα Ματσόν που αναγκάστηκε για ακόμα μια φορά να… ιδρώσει για να φτάσει στον στόχο του.

Ο αγώνας:Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με το σκορ να είναι στο 6-6 στο έκτο λεπτό. Οι διαφορές παρέμειναν λεπτές και στην συνέχεια, όπου ενάμιση λεπτό αργότερα οι δύο ομάδες σημείωσαν από τρεις ακόμα πόντους (9-9). Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας, με την Άβτοντορ να προηγείται με 17-15 στο τέλος της Α’ περιόδου.

Πιο δυνατά ξεκίνησε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ρωσική ομάδα που μέχρι το 13:30 δημιούργησε διαφορά επτά πόντων (24-17). Η διαφορά παρέμεινε στους επτά πόντους και στο 16’ όπου το σκορ ήταν στο 28-21. Στην συνέχεια η κυπριακή ομάδα ανέβασε τον ρυθμό της και κυριάρχησε στο παρκέ, καταφέρνοντας μέχρι το 18:30 να προηγηθεί στο σκορ με 32-31. Πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Ντέιβις με τρίποντο έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους ερυθροκίτρινους, με το σκορ να είναι στο 35-31.

Δυνατά μπήκαν στην Γ’ περίοδο οι γηπεδούχοι που με πέντε σερί πόντους πήραν εκ νέου προβάδισμα με 36-35 στο 22’. Στην συνέχεια η κυπριακή ομάδα ανέβασε στροφές και μέχρι το 26:30 όχι μόνο πήρε ξανά το προβάδισμα, αλλά επανέφερε και την διαφορά των πέντε πόντων, με το σκορ να είναι στο 43-38. Μισό λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου οι ρώσοι μείωσαν στους τρεις (46-43), ωστόσο ο Μπάσεϊ με λέι απ έκανε το 48-43 πριν την ολοκλήρωση της περιόδου.

Νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ρώσοι μείωσαν την διαφορά στους δύο πόντους (50-48), με την ομάδα του Στροβόλου στην συνέχεια να είναι εντυπωσιακή και μέχρι το 35’ να σημειώνει εννέα σερί πόντους (τρίποντο ο Μιχαήλ, από δύο οι Πάρκς, Αμπουκάρ και Πάρκερ) και να παίρνει προβάδισμα με 59-48! Η κυπριακή ομάδα ήταν εντυπωσιακή και στην συνέχεια, με την διαφορά στο σκορ να είναι στους δέκα πόντους (61-51) στο 37’. Στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα ωστόσο η Άβτοντορ κατάφερε και μείωσε την διαφορά στο σκορ, με τον Κεραυνό να φεύγει με την νίκη με 67-63, χωρίς όμως να καταφέρει να κερδίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

MVP:Δύσκολο να διαλέξεις έναν μόνο παίκτη, καθώς όλη η ομάδα έδωσε τον καλύτερο εαυτό της για να φτάσουν οι πρωταθλητές Κύπρου στη νίκη. Θα το δώσουμε σε δύο πρόσωπα: Στον Μπάσεϊ με τους 13 πόντους που πέτυχε και στον απίστευτο Μπάρκερ με το ντάμπολ-ντάμπολ (11 πόντοι, 13 ριμπάουντ).

Παίχτης κλειδί:Ο Σάιμον Μιχαήλ πέτυχε 8 πόντους με 2/2 τρίποντα, ενώ έπαιξε καταπληκτική άμυνα σε όποιον αντίπαλο του ανέθετε ο προπονητής του.

Στάθηκε στο ύψος του:Ο Φραζίερ χτύπησε τη κατάλληλη στιγμή για τους Ρώσους, όταν χρειαζόταν κάποιος να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 31-35, 43-48, 63-67

Άβτοντορ Σαράτοφ (Αντρέα Ματσόν): Ντάουνς 6 (2), Κλιουτσνίκοβ, Κλάρκε 12 (1), Φράζιερ 17 (1), Ρόμπινσον 4 (1), Κλιμένκο 4, Ζιμπίροβ, Μόρρις 8 (2), Χάμμερ 7 (1), Ζάμπελιν 2, Σελέκετο 3 (1).

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης):Μιχαήλ 8 (2), Κινγκ 6, Νέοφύτου, Μπάσεϊ 13 (1), Θεοχαρίδης, Ντέιβις 11 (3), Μπάρκερ 11, Αμπουκάρ 12, Παρκς 6.

Πηγή: cyprusbasket.net