Θέση στον τελικό όπου θα έχει και το πλεονέκτημα της έδρας έκλεισε ο Κεραυνός και περιμένει στο… τζάμπολ της διαδικασίας, μέσα από την οποία θα κριθεί ο φετινός Πρωταθλητής! Στην αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στην αίθουσα «Κ. Παπαέλληνας», οι ερυθροκίτρινοι νίκησαν τον ΑΠΟΕΛ με σκορ 93-84.

Πρώτος σκόρερ τoυ αγώνα ήταν ο Μπράντον Ρόζελ με 24 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) ενώ MVP του αγώνα ήταν ο Αμματ Ρορι με 16 πόντους (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 8 ασσίστ) και δείκτη απόδοσης 28

Στα μισά του δεκαλέπτου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 17-11, ενώ τέσσερις πόντοι από τους Ρόρι και Ρόζελ στη συνέχεια έφεραν το σκορ στο 21-11 για τους γηπεδούχους. Με το τέλος της περιόδου η διαφορά του +10 παρέμεινε, με τους «ερυθροκίτρινους» να προηγούνται με 29-19. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλά στην β’ περίοδο και έως το 15:30 μείωσε σε 34-32. Στη πορεία ωστόσο ο Κεραυνός ανέβασε στροφές και μέχρι το ημίχρονο επανέφερε την διαφορά στους δέκα (49-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός μπήκε δυνατά και έως το 26:30 είχε προηγηθεί με 72-55, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ με εννέα πόντους μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου μείωσε σε 72-64. Μέχρι το 33’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 85-71, με τον ΑΠΟΕΛ στο επόμενο δίλεπτο να μειώνει σε 85-80. Με την ολοκλήρωση του αγώνα το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη πήρε την νίκη με τελικό σκορ 93-84.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-19, 49-39, 72-64, 93-84

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 6 (2), Στυλιανού 19 (6), Ρόρι 16 (1), Ραζής 5 (1), Γουίλιαμσον 19, Κινγκ, Θεοχαρίδης 4, Ρόζελ 24 (4).

ΑΠΟΕΛ (Μάριος Αργυρού): Ηλιάδης 18 (2), Κοιλαράς 11 (3), Μπέρι 18 (1), Γκίλμπερντ 9, Λούκας 12, Μαραγκός 8, Κούνας 2, Παπάμιχαηλ 6 (2).