Σαν σε προπόνηση ο Κεραυνός

Κέρδισε τον αποδεκατισμένο Απόλλωνα με 96-42

Οι φιλοξενούμενοι του κόουτς Αντωνίου κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια ξέμειναν από δυνάμεις και λύσεις, ελέω της απουσίας των ξένων του, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι, αρχής γενομένης του ρεκόρ 25-5 στο δεύτερη περίοδο, να κάνουν αναμενόμενα έναν υγιεινό περίπατο.

Παράλληλα, η εμφάνιση του Κεραυνού που αποτελεί την πιο σταθερή και αξιόπιστη ομάδα του πρωταθλήματος, έδωσε την ευκαιρία στον Χριστόφορο Λειβαδιώτη να ξεκουράσει τους Μοχάμεντ Αμπουκάρ και Νίκο Στυλιανού, το κενό των οποίων κάλυψαν με τον καλύτερο τρόπο ο εξαιρετικός Γιώργος Θεοχαρίδης, ο μαέστρος Ορέστης Ανδρέου (7ασ) αλλά και οι Γιώργος Νεοφύτου, Ρόναλντ Ρος, Τέρελ Παρκς (18ρ), Σάιμον Μιχαήλ και Τζον Ο’ Μπράιεν, οι οποίοι σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Αγώνας

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στον Στρόβολο με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δύο πόντους (Μπάρκερ για Κεραυνό, Γεωργίου για Απόλλωνα) στο πρώτο δίλεπτο. Ο ρυθμός του αγώνα παράμεινε στα ίδια επίπεδα στην συνέχεια, με το σκορ να οδηγείται στο 8-6 στο 5:30 και στο 10-9 ένα λεπτό αργότερα. Στη συνέχεια ο Κεραυνός ανέβασε στροφές και σημείωσε επτά σερί πόντους (τέσσερις ο Παρκς, τρίποντο ο Μιχαήλ) φέρνοντας το σκορ στο 17-9 στο 8′. Με το τέλος του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 21-12.

Με τον ίδιο πολύ καλό ρυθμό που τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο, μπήκε στο παρκέ ο Κεραυνός και με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, καταφέρνοντας μάλιστα μετά από έξι λεπτά να σημειώσει δεκαπέντε πόντους, ενώ δέχθηκε μόλις τρεις, φέρνοντας το σκορ στο 36-15. Οι “ερυθροκίτρινοι” συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στην συνέχεια, καταφέρνοντας με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου να είναι μπροστά με 46-17.

Με ένα σερί δώδεκα πόντων μπήκε στην Γ’ περίοδο ο Κεραυνός (πέντε πόντους ο Ρος, τρίποντο ο Μιχαήλ, δύο ο Ο’Μπράιεν), οδηγώντας το σκορ στο 58-17 μέχρι το 33:17. Έπειτα ο Απόλλωνας μείωσε με έξι πόντους (από τρεις οι Πιττάκας-Πάπε) σε 58-23. Αν και η εικόνα των φιλοξενουμένων ήταν βελτιωμένη στην συνέχεια, Κεραυνός συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και με το τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με 75-31.

Η διαφορά στο σκορ ήταν σε ψηλά επίπεδα με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, με την εικόνα του παιχνιδιού να είναι παρόμοια. Μέχρι το 35′ ο Κεραυνός είχε σημειώσει εννέα πόντους, και δέχθηκε επτά, με το σκορ να φθάνει στο 84-38 ενώ με το τέλος της αναμέτρησης οι “ερυθροκίτρινοι” πήραν την νίκη με τελικό σκορ 96-42.

Tα δεκάλεπτα: 21-12, 46-17, 75-31, 96-42

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Νεοφύτου 11, Ρος 12 (1), Μπάρκερ 4, Παρκς 26, Θεοχαρίδης 6 (2), Ανδρέου 4, Δουκανάρης 3, Μιχαήλ 15 (3), Ο’Μπράιεν 15.

Απόλλωνας (Λούκας Αντωνίου): Γεωργίου 12 (1), Πιττάκας 9 (1), Κορωνίδης 3 (1), Πάπε 4, Γρίβας 4, Ηλιάδης 5 (1), Μακρυγιάννης, Καμένος, Παναγίδης 5 (1), Κωνσταντίνου.

MVP: Ο Τέρελ Παρκς συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις και απέναντι στον Απόλλωνα «έσπασε» τα… κοντέρ όντως ο απόλυτος κυρίαρχος των αιθέρων με 18 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα έκανε πάρτι επιθετικά σταματώντας στους 26 πόντους.

Hero: Ο Γιώργος Νεοφύτου ήταν άκρως ουσιαστικός για ακόμα μια φορά στα 33 λεπτά που αγωνίστηκε, κερδίζοντας τις περισσότερες μάχες σε άμυνα και επίθεση και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 11 πόντους, 4 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Key-factor: Ο Ορέστης Ανδρέου κατάφερε να «τραβήξει» τα βλέμματα πάνω του στα περίπου 25 λεπτά που πάτησε παρκέ καθώς ξεχώρισε για την γρήγορη σκέψη του και τον τρόπο που οργάνωσε το παιχνίδι του Κεραυνού, με τις 7 ασίστ και τους 4 πόντους του να αποτελούν σίγουρα σημαντικό παράσημο.

Καλύτερος ηττημένος: Ο Μάριος Γεωργίου ηγήθηκε επιθετικά του Απόλλωνα με 12 πόντους, ενώ η επιρροή που είχε στο παιχνίδι των φιλοξενούμενων φαίνεται ακόμα από τα 4 ριμπάουντ και τις 2 ασίστ που μοίρασε.