Μπορεί να δυσκολεύτηκε αρκετά, όμως τελικά ο Κεραυνός κατάφερε και πήρε την νίκη μέσα στον Στρόβολο απέναντι στον αξιόμαχο Απόλλωνα, με 73-70. Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για την νίκη μέχρι το τέλος. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 18 πόντους (4 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) ενώ από τον Απόλλωνα διακρίθηκε ο Τζερμέν Μάρσαλ με 21 πόντους (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ο Κεραυνός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι καταφέρνοντας με την συμπλήρωση τριών λεπτών να προηγηθεί με 8-4. Στην συνέχεια ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που ανέβασε τον ρυθμό της, και πίεσε, φέρνοντας το σκορ στο 11-10 υπέρ του, ενώ μέχρι το 6′ το σκορ έφθασε στο ισόπαλο 13-13. Έπειτα είδαμε τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι, καταφέρνοντας να δημιουργήσουν διαφορά έξι πόντων μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου, όπου το σκορ οδηγήθηκε στο 24-18.

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ στα πρώτα στάδια της δεύτερης περιόδου ο Απόλλωνας, όπου μετά από δυόμιση λεπτά πήρε εκ νέου προβάδισμα, με το σκορ να είναι στο 30-29, ενώ μισό λεπτό αργότερα οι “γαλάζιοι” ήταν μπροστά με 33-31. Ο Κεραυνός απάντησε με ένα σερί έντεκα πόντων στην συνέχεια, φέρνοντας το σκορ στο 42-33, μέχρι το 27′. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο μείωσαν την διαφορά στους τρεις, μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (45-42).

Ο Κεραυνός παρουσιάστηκε βελτιωμένος με την έναρξη του Γ’ δεκαλέπτου, αφού από νωρίς έδειξε πως ήθελε να ελέγξει το παιχνίδι, καταφέρνοντας μέχρι το 25′ να δημιουργήσει διαφορά δέκα πόντων στο σκορ, το οποίο ήταν στο 57-47. Η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες διατηρήθηκε και αυξήθηκε στην συνέχεια, μέχρι και 14 πόντους όταν το σκορ ήταν στο 65-51. Ο Απόλλωνας σημείωσε μία ελεύθερη βολή πριν το φινάλε της περιόδου, και μείωσε σε 65-52.

Με τρίποντο του Μορίς ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο ο Απόλλωνας (65-55) για να απαντήσει ο Κεραυνός με τρεις πόντους από τον Αμπουκάρ (68-55), ενώ στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με έξι ακόμα πόντους μείωσαν σε 68-61 μέχρι το 33′. Ο Απόλλωνας συνέχισε να ασκεί πίεση, μειώνοντας σε 71-66 δύο λεπτά πιο μετά, για να απαντήσει ο Ο’Μπράιεν με τρίποντο και να κάνει το 73-66 μέχρι το 35:20. Η ομάδα της Λεμεσού σημείωσε άλλους τέσσερις πόντους μέχρι το φινάλε (73-70) κυνηγώντας την ισοφάριση, η οποία όμως δεν ήρθε ποτέ.