Ο Κεραυνός πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε εύκολα της ΕΘΑ, μέσα στο “Κώστας Παπαέλληνας”, με 92-67 σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας. Αξίζει να σημειωθεί πως οι δύο τεχνικοί έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς καλαθοσφαιριστές που δεν είχαν αγωνιστεί αρκετά μέχρι στιγμής στο φετινό πρωτάθλημα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τζέικ Ο’Μπράιεν που σημείωσε 28 πόντους (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Με ένα σερί οκτώ πόντων (έξι ο Αμπουκάρ, δύο ο Μπάρκερ) ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός και στο 2′ ήταν μπροστά με 8-0. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι μέσα στο παρκέ, με το σκορ να φθάνει στο 19-6 στα μισά της πρώτης περιόδου, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση της οι “ερυθροκίτρινοι” ήταν μπροστά με 32-13.

Παρόμοια ήταν η εικόνα της αναμέτρησης και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ΕΘΑ να είναι ελαφρώς βελτιωμένη σε σχέση με τα πρώτα στάδια του αγώνα. Μέχρι το 15′ το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ήταν μπροστά με είκοσι πόντους διαφορά (44-24) ενώ με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου αυτή αυξήθηκε κατά έξι πόντους, με το σκορ να είναι στο 58-32.

Πιο βελτιωμένη παρουσιάστηκε η ΕΘΑ με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Η ομάδα της Έγκωμης ήταν πιο συγκεντρωμένη, καταφέρνοντας μέχρι το 25′ να σημειώσει εννέα πόντους και να δεχθεί τέσσερις, με τον Κεραυνό να διατηρεί το προβάδισμα του με 62-41. Ωστόσο στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και μέχρι το 27:30 έφεραν το σκορ στο 71-43. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 77-46.

Στην τέταρτη περίοδο η ΕΘΑ παρουσιάστηκε ξανά αρκετά συγκεντρωμένη, καταφέρνοντας να μειώσει την διαφορά στο σκορ. Ο Κεραυνός, λόγω του σημαντικού προβαδίσματος που είχε, φύλαξε δυνάμεις στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης. Στο 35′ η ομάδα του Στροβόλου ήταν μπροστά με 84-52, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης το σκορ οδηγήθηκε στο 92-67.