Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής με 78-70 απέναντι στην Πετρολίνα ΑΕΚ, που αγωνίστηκε χωρίς τον Πρίμοζ Μπρέζετς, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο (29/10) στο “Κώστας Παπαέλληνας” στον Στρόβολο. Οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα στον αγώνα, με τον Κεραυνό να φεύγει στο τέλος με το ροζ φύλλο αγώνος.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν ισορροπημένο, και το σκορ έμεινε σε κοντινά επίπεδα. Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που μετά από 2′ στον αγώνα πήρε προβάδισμα με 7-4, όμως ο Κεραυνός στην συνέχεια σημείωσε δεκατρείς σερί πόντους και κατάφερε στο 6′ να προηγηθεί με 17-7. Οι “ερυθροκίτρινοι” ήταν πιο εύστοχοι στα τελευταία λεπτά και με δύο τρίποντα των Στυλιανού και Μιχαήλ, έφεραν την διαφορά στους δώδεκα 26-14, όμως ο Παντελή με τρίποντο μείωσε σε 26-17, το οποίο ήταν και το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με ένα σερί έξι πόντων (δύο ο Πέτροβιτς και τέσσερις Παντελή) ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο η Πετρολίνα ΑΕΚ, μειώνοντας σε 26-23. Ο Στυλιανού στην συνέχεια με τρίποντο έφερε το σκορ στο 29-23, με την ΑΕΚ να απαντάει με δύο σερί τρίποντα από τους Τομάς και Χάρρις ισοφαρίζοντας σε 29-29, στο 13:28. Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 38-37. Το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου, με τις δύο ομάδες να παραμένουν στο 45-45.

Απόλυτα ισορροπημένα ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 47-47 και λίγο πιο μετά με 49-49, προτού η ΑΕΚ πάρει προβάδισμα με 52-49 στο 33:43. Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό και στην συνέχεια, με τις δύο ομάδες να είναι στο 54-54 στο 26′, ενώ η ΑΕΚ στην συνέχεια με δίποντο του Παντελή πήρε προβάδισμα (56-54) για να απαντήσει ο Κεραυνός με δύο τρίποντα από τους Στυλιανού και Μιχαήλ, φέρνοντας το σκορ στο 60-56. Λίγο πριν την λήξη του δεκαλέπτου ο Πέτροβιτς μείωσε σε 60-58 για την ομάδα της Λάρνακας.

Μετά από ενάμιση λεπτό στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ με 63-62, με τον Κεραυνό να ισοφαρίζει έπειτα με ελεύθερη βολή του Παρκς, με τον ίδιο παίκτη στην συνέχεια να σημειώνει άλλους τέσσερις πόντους δίνοντας έτσι προβάδισμα στον Κεραυνό με 67-63 μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πέτυχαν από πέντε πόντους, με το σκορ να πάει στο 72-68 μέχρι το 37:30 της αναμέτρησης. Ένα λεπτό πριν το φινάλε και ενώ το σκορ ήταν στο 74-70, ο Σάιμον Μιχαήλ στην φάση του αγώνα έκλεψε την μπάλα και με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Κεραυνό με επτά πόντους (77-70). Ο Κεραυνός έφυγε με την νίκη με τελικό σκορ 78-70.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 18 πόντους (6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι έκαναν επίσης οι Νίκος Στυλιανού (4 τρίποντα, 1 ριμπάουντ) και Σάιμον Μιχαήλ με 11 πόντους (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Πολύ καλοί για τον Κεραυνό ήταν επίσης οι Ρος, Μπάρκερ και Ομπράιεν που σημείωσαν από 10 πόντους. Από την ομάδα της Λάρνακας διακρίθηκαν οι Τρισόκκας και Παντελή που σημείωσαν από 14 πόντους.