Ο Κυπελλούχος Κεραυνός βρίσκεται μια ανάσα από την κατάκτηση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18.
Η ομάδα μας με μειονέκτημα έδρας επιβλήθηκε της “άηττητης” ομάδας του ΑΠΟΠ με 2-0 νίκες και πέρασε στην τελική φάση του πρωταθλήματος όπου αντιμετώπισε την ΕΘΑ Έγκωμης την οποία κέρδισε στον πρώτο αγώνα με 54-39.
ΕΘΑ Έγκωμης vs Κεραυνός Στροβόλου (39-54)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 11-08, 05-19, 05-12
Ο αγώνας που διεξήχθει στο Πολυπροπονητήριο Ευάγγελος Φλωράκης, την Τετάρτη 08/05,   ήταν πραγματικός τελικός με όλα τα συστατικά ενός ντέρμπι.
Η ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 29-23 ωστόσο στην επανάληψη βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με ένα κρεσέντο τριπόντων κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και με ένα αρχικό σερί 8-0 πήρε κεφάλι στο σκορ με 29-31.
Η γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο εγκλωβίστηκε στη δυνατή άμυνα της ομάδας του Λεκισβίλι η οποία στο 3ο δεκάλεπτο σημείωσε 19 πόντους και κατάφερε να ανοίξει τη ψαλίδα της διαφοράς στο +9 (34-42).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο η ομάδα μας ήταν σοβαρή και διατήρησε το προβάδισμα της,  το οποίο κράτησε με νύχια και με δόντια μέχρι το τέλος πανηγυρίζοντας μια δίκαιη νίκη η οποία της δίνει το πλεονέκτημα για το ερχόμενο Σάββατο στο Κώστας Παπαέλληνας.
Η ομάδα που θα συμπληρώσει 2 νίκες θα είναι η Πρωταθλήτρια για το έτος 2018-19.
*Επόμενος αγώνας: Κεραυνός Στροβόλου VS ΕΘΑ Έγκωμης 11/05/2019_15:00