ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ντέρμπι με μπόλικο σασπένς και ανατροπές στον Στρόβολο με τον Κεραυνό πιο ψύχραιμος στο τέλος να παίρνει το ροζ φύλλο.

Ο αγώνας ήταν από τα πλέον πιο συναρπαστικά παιγνίδια της φετινής χρονιάς αφού και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα στο παρκέ με την γηπεδούχο ομάδα να παίρνει στο τέλος τη νίκη και ταυτόχρονα να διατηρεί το απόλυτο στο φετινό μαραθώνιο. Απ’την άλλη η ομάδα του ΑΠΟΕΛ άγγιξε όσο ποτέ την πρώτη της νίκη επί του Κεραυνού (τουλάχιστον όσο θυμόμαστε…)  ωστόσο στο τέλος έμεινε από δυνάμεις και “ύψος” …..!

O Κεραυνός ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και από την αρχή προσπάθησε να επιβάλει το δικό της ρυθμό, πράγμα που κατάφερε και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 24-15 και όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Στυλιανίδη θα είχε εύκολο απόγευμα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η φιλοξενούμενη ομάδα έπαιξε πιεστική άμυνα και κατάφερε να εγκλωβίσει περιφερειακά την ομάδα μας και με το επιμέρους σκορ (08-17) ευτύχισε να ισοφαρίσει τον αγώνα (32-32) μετά από ένα εκπληκτικό τρίποντο της Ακαθιώτου.

Στην επανάληψη ο αγώνα ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να ψάχνουν απεγνωσμένα για το εύκολο καλάθι ωστόσο και οι δύο μοιράστηκαν τους πόντους και τις εντυπώσεις τελειώνοντας την περίοδο με 44-44 (12-12).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν όλα τα λεφτά …… τα κορίτσια του Μπιέντοφ κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και +6 ωστόσο με την αποχώρηση της Τσάρλτον με 5ο φάουλ οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν και έτσι στα τελευταία 90 δεύτερα έγινε και η ανατροπή. Αρχικά η ομάδα μας κατάφερε με την επιτυχημένη βολή της Θεολόγου να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 52-52 και ακολούθως να προηγηθεί με την Αθανασίου 54-52 και έτσι στο τέλος να παίρνει μια σημαντική νίκη με 58-52 αφού η φιλοξενούμενη ομάδα δεν είχε πλέον καθαρό μυαλό και ορθές επιθετικές επιλογές.

*Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Εϊβερι με 20(3) και ακολούθησε το δίδυμο των ψηλών Αθανασίου και Θεολόγου με 15 και 10 αντίστοιχα.  Από τον ΑΠΟΕΛ η Ακαθιώτου ήταν εκπληκτική τελειώνοντας τον αγώνα με 25(1) και η Μπράουν με 16.

Κεραυνός – ΑΠΟΕΛ 58-52

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, (08-17) 32-32, (12-12) 44-44, (14-08) 58-52

Κεραυνός (Χρίστος Στυλιανίδης): Αθανασίου 15, Νικόλα, Πιτσιλλίδου 3, Κωνσταντίνου 2, Εϊβερι 20 (3), Ρουσσάκη 5 (1), Θεολόγου 10, Ζάριτς 3.

ΑΠΟΕΛ (Νεμάνια Μπίεντοφ): Β. Ακαθιώτου 25 (1), Μπράουν 16, Τσάρλντον 4, Παπαγιάννη, Γουάφα, Ι. Ακαθιώτου, Ιωάννου 3 (1), Κόνιαλη 4.