Με το δεξί ξεκίνησε στο φετινό πρωτάθλημα η πρωταθλήτρια ομάδα γυναικών Κ16 η οποία κέρδισε μέσα στο Κώστας Παπαέλληνας την ΕΘΑ Έγκωμης με 50-37.

Το πρώτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός προηγήθηκε με 10-04 ωστόσο στο 2ο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη ομάδα ανάκαμψε και με το επιμέρους σκορ 10-14 κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (-2) κλείνοντας παράλληλα το ημίχρονο με 20-18.

Στην επανάληψη με ένα εκπληκτικό «scoring run» και με σκορ δεκαλέπτου (16-02) τα κορίτσια του Ζάριτς δημιούργησαν μια πολύ σημαντική διαφορά (36-20) την οποία συντήρησαν μέχρι το τέλος του αγώνα για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ 50-37.

U16 ΚΕΡΑΥΝΟΣ Vs ΕΘΑ 50-37

1η Αγωνιστική-ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-04, 10-14, 16-02, 14-17

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: (Β.ΖΑΡΙΤΣ): #3Ν.ΚΟΝΤΟΥ Ν 4, #6Μ.ΖΑΡΙΤΣ  27, #9Π.ΚΥΡΙΑΚΟΥ 3, #10Ν.ΠΑΦΙΤΗ 2, #11Α.ΤΡΥΦΩΝΟΣ 2, #15Κ.ΜΟΜΤΖΙΑΝ 2, #16Κ.ΤΟΡΝΑΡΙΤΗ, #17Ρ.ΧΑΣΣΑΝ, #23 Κ.ΚΟΝΤΟΥ 10, #24 Μ.ΣΤΑΥΡΟΥ