ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΣΤΟΥΣ ΕΦΗΒΟΥΣ Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ

13/05/2019

Την κατάκτηση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 πανηγυρίζει η ομάδα του Κεραυνού, η οποία έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών απέναντι στην ΕΘΑ με σκορ 50-49 και έφθασε στο ντάμπλ, αφού είχε κατακτήσει και το Κύπελλο ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18. Αξίζει να σημειωθεί πως και στο ζευγάρι του τελικού κυπέλλου είχαμε την αναμέτρηση ανάμεσα στον Κεραυνό και την ΕΘΑ.

Στον δεύτερο τελικό της σειράς για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 η ΕΘΑ ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι και για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχε το προβάδισμα. Σημειώνεται μάλιστα πως πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα οι «κιτρινόμαυροι» ήταν μπροστά στο σκορ με +11 πόντους διαφορά.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι νεαροί καλαθοσφαιριστές του Κεραυνού κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και με δύο καθοριστικά τρίποντα και μία ελεύθερη βολή από τον Ανδρέα Παφίτη, κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν την νίκη με 50-49, φθάνοντας στην κατάκτηση του τίτλου.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Νικόλας Παπαδημητρίου που πέτυχε 14 πόντους. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ανδρέας Παφίτης με 9 πόντους (2 τρίποντα), ο οποίος όπως προαναφέραμε ήταν καθοριστικός στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Εκ μέρους της ΕΘΑ διακρίθηκαν οι Ιωάννης Ροδοσθένους (16 πόντοι, 3 τρίποντα) και Κωνσταντίνος Ορφανός (14 πόντοι).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-13, 23-20, 31-35, 50-49

Κεραυνός (Αλέξης Λεκισβίλη): Οικονομίδης 6, Αδαμίδης, Παφίτης 9 (2), Κρέτσος 11, Αναστασίου, Γαβριήλ, Ταβιτιάν 1, Παπαδημητρίου 14, Λιασίδης, Συνεφακόπουλος, Χαραλάμπους 7 (1), Τραπεζανίδης 2.

ΕΘΑ (Δημήτρης Μακρής):Ηρακλειδής 6, Γιάγκου, Θεοχάρους, Χριστοδούλου, Ροδοσθένους 16 (3), Κ. Ορφανός 14, Έλληνας 7 (1), Φ. Ορφανός 3, Καραγιάννης 3 (1), Αριστοδήμου, Τσαγγαρίδης, Θεοχάρους.