Στενή νίκη για ΑΕΛ και πάμε για 5ο αγώνα!

Ο Κεραυνός δεν τα κατάφερε στο Κίτιον παρά το γεγονός ότι έλεγχε τον αγώνα στην περισσότερη του διάρκεια.

Η ομάδα μας ηττήθηκε, στο ουδέτερο Κίτιον, από την ΑΕΛ στην τέταρτη κατά σειρά αναμέτρηση των Τελικών του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών με 64-60.

Ο αγώνας ήταν μοιρασμένος με την ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο να προηγείται με 21-25 ενώ στην επανάληψη η ΑΕΛ ήταν ανεβασμένη και με πρωταγωνιστή την Όρλοβιτς κατάφερε στο τέλος του 4ου δεκάλεπτου να καλύψει διαφορά 7 πόντων και να προηγηθεί για πρώτη φορά και να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος. (επιμέρους σκορ 43-35)

Αξιοσημείωτο της αναμέτρησης ήταν τα πολλά σφυρίγματα φάουλ και οι 27 πετυχημένες ελεύθερες βολές που πέτυχε η ΑΕΛ  έναντι των 8 πετυχημένων που σημείωσε η ομάδα μας.

Με 5ο φάουλ αποβλήθηκαν από τον αγώνα οι Πιτσιλλίδου και Θεολόγου.

ΜVP της αναμέτρησης ήταν η Όρλοβιτς με 34π και 16 ελεύθερες βολές!

AEL Limassol BC VS Keravnos Strovolou Basketball (64-60)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10′: 14-11, 20′: 21-25 (07-14), 30′: 42-46 (21-21), 40′: 64-60 (22-14)

Κεραυνός (Χρίστος Στυλιανίδης): Αθανασίου 1, Πιτσιλλίδου11(3), Κασάπη, Νικολάου 2, Νικόλα 2, Έιβερι 23(4), Ρουσσάκη 10(2), Μερκούρη, Θεολόγου11.

C2S ΑΕΛ (Γιώργος Παλάλας): Παπαδούρη 6(1), Μενελάου 5, Λάρκου 5(1), Όρλοβιτς 34, Μαυρουδή 5(1), Αντωνίου, Σάββα, Μίτσελ 9.