ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΝΠ

Την τρίτη του φετινή νίκη σημείωσε ο Κεραυνός που επικράτησε στην έδρα του της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 69-58, σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Οι φιλοξενούμενοι δυσκόλεψαν αρκετά τους «ερυθροκίτρινους», διατηρώντας μικρές τις διαφορές στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Στην τέταρτη περίοδο ο Κεραυνός ήταν πιο συγκεντρωμένος και καλύτερος μέσα στο γήπεδο, καταφέρνοντας να «κλειδώσει» το θετικό αποτέλεσμα. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κέιντ Ντέιβις με 16 πόντους (6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Μετά την πάροδο δύο λεπτών στο παιχνίδι, η ΕΝΠ ήταν μπροστά με 4-2, για να ακολουθήσει ένα σερί επτά πόντων από τον Κεραυνό (τρίποντο ο Μιχαήλ, από δύο οι Κινγκ-Αμπουκάρ) με το σκορ να οδηγείται στο 9-4 μέχρι το 4:30. Στα επόμενα δυόμιση λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με επτά πόντους διαφορά (13-6), ωστόσο μέχρι το 9’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τρεις την διαφορά (16-13). Δύο ακόμα πόντους σημείωσε για τον Κεραυνό ο Ντέιβις, πριν την ολοκλήρωση της περιόδου.

Με τέσσερις πόντους από τους Αμπουκάρ και Μπάρκερ μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κεραυνός, οδηγώντας το σκορ στο 22-13. Η ομάδα του Στροβόλου πατούσε πιο καλά στο γήπεδο, καταφέρνοντας μέχρι το 16:15 να αυξήσει την διαφορά που την χώριζε στο σκορ από την ΕΝΠ στους δεκαπέντε πόντους (30-15). Στην συνέχεια οι «βυσσινί» αντέδρασαν και με πέντε πόντους του Μέιτζορ μείωσαν σε 30-20, ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 33-24.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η ΕΝΠ που σημείωσε έξι πόντους (τέσσερις ο Σολωμού, δύο ο Χίκεϊ), μειώνοντας σε 33-30 μέχρι το 23:30. Στα επόμενα δυόμιση λεπτά ο Κεραυνός ήταν βελτιωμένος και αύξησε την διαφορά ξανά στους επτά (39-32), διαφορά η οποία διατηρήθηκε και στο 28’ όπου το σκορ ήταν στο 44-37. Με την ολοκλήρωση της Γ’ περιόδου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 46-41.

Μέχρι το 31’ η ΕΝΠ μείωσε ξανά στους τρεις την διαφορά του σκορ (49-46), ωστόσο ο Κεραυνός ήταν καλύτερος στην πορεία και μέχρι το 33:30 έφερε την διαφορά στους εννέα και το σκορ στο 55-46. Η Ένωση μείωσε στην συνέχεια με τρεις πόντους (55-49) όμως οι γηπεδούχοι ήταν ξανά ανώτεροι και μέχρι το 37:30 έφεραν το σκορ στο 67-52.

Με το τέλος της αναμέτρησης ο Κεραυνός πήρε την νίκη με τελικό σκορ 69-58.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 33-24, 46-41, 69-58

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 5 (1), Κινγκ 4, Μπάσεϊ 10, Μπάρκερ 10 (2), Αμπουκάρ 17 (1), Λοϊζίδης 3, Μάρκου 4, Ντέιβιτς 16.

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος): Χίκεϊ 16 (1), Παπαδόπουλος 2, Μέιτζορ 12 (1), Κάισερ 6, Μάιερς 8, Ατγουντ 3 (1), Ζάντης, Χαραλάμπους, Πυρίλλης 2, Σολωμού 9 (1), Παπαγεωργίου.