“ΕΡΥΘΡΟΚΙΤΡΙΝΟ” ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΣ 4ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΟΠΑΠ BASKET LEAGUE

03/11/2019

O Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League όπου επικράτησε της Πετρολίνα ΑΕΚ με 77-64, και συνεχίζει αήττητος την πορεία του. Από την άλλη η ομάδα της Λάρνακας δέχθηκε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Τζόσουα Χάγκινς που σημείωσε 22 πόντους (6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3ασσίστ).

Ο Κεραυνός ξεκίνησε από την αρχή του παιχνιδιού καλά και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με εννέα πόντους διαφορά (20-11). Η ομάδα της Λάρνακας έκανε αρχή στη δεύτερη περίοδο με δύο εύστοχες βολές του Μπράουν, όμως οι Στροβολιώτες μεγάλωσαν και άλλο τις αποστάσεις στο σκορ πετυχαίνοντας άλλους 20 πόντους μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι «ερυθροκίτρινοι» έφθασαν τη διαφορά στη μέγιστη διαφορά δύο λεπτά πριν το τέλος του β’ δεκαλέπτου, όταν με τρίποντο του Γκραντ, το σκορ έγινε 38-17. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Κεραυνό να προηγείται με 16 πόντους (40-24).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Κεραυνός στο πρώτο λεπτό ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους. Προτού λήξει η περίοδος όμως, οι Λαρνακείς κατάφεραν να μειώσουν σε 61-46.

Στην τέταρτη περίοδο, οι «κιτρινοπράσινοι» πλησίασαν επικίνδυνα τους γηπεδούχους, με την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες να μειώνεται στους εφτά πόντους (68-59). Τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη όμως ο Κεραυνός έλεγξε το υπέρ του προβάδισμα και με τρίποντα από τους Ρόρι και Στυλιανού ανέβασε και πάλι τη διαφορά, που στο τέλος του παιχνιδιού έφθασε τους 13 πόντους (77-64).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 40-24, 61-46, 77-64

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Στυλιανού 11 (1), Αμπουκάρ, Ο’Μπράιεν 9 (1), Χάγκινς 22 (6), Ρόρι 18 (2), Μιχαήλ 4, Θεοχαρίδης 6 (2), Κινγκ, Γκραντ 7 (1)

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Σιζόπουλος 9 (3), Τόμας 13 (1), Χάμιλτον 7 (1), Αχμάντ 15, Ογκμπέιντε 10, , Κουμής, Μαντοβάνης 3 (1), Μπράουν 7.