Κέρδισε τους «πιθήκους» αλλά το +3 δεν ήταν αρκετό!

Την εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Κεραυνός απέναντι στην Τσερκάσκι Μάβπι με σκορ 64-61, στο πλαίσιο του Β’ προκριματικού γύρου του FIBA Europe Cup, δυστυχώς όμως δεν τα κατάφερε να προκριθεί στους ομίλους του Fiba Europecup.

Η ομάδα μας ήταν πιο βελτιωμένη σε σχέση με τον πρώτο αγώνα στην Ουκρανία, όπου γνώρισε την ήττα με -11 (75-64) και διατηρούσε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα (32.04΄) και η νίκη που πέτυχε ήταν δίκαιη.

ΑΓΩΝΑΣ

Ιδανικό ξεκίνημα για την ομάδα του Λειβαδιώτη η οποία κατάφερε από την αρχή του αγώνα το επιβάλει το δικό της ρυθμό και να προηγηθεί με + 8 (23-15) με τον Αμπουκάρ, παρά το ότι έπαιζε τραυματίας, να σημειώνει 9 πόντους!

Το δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός μειώθηκε με την ομάδα μας να μην βρίσκει εύκολες και ουσιαστικές λύσεις στο σκοράρισμα ενώ η αστοχία έπαιξε καθοριστικό ρόλο και επέτρεψε στους Ουκρανούς χωρίς να είναι ιδιαίτερα καλοί, να μειώσουν τη διαφορά στο – 5 όπου ήταν και το τελικό σκορ ημιχρόνου (34-29).

*Οι συνολικοί 11 πόντοι που σημειώθηκαν στο 2ο δεκάλεπτο ήταν η χειρότερη συγκομιδή που σημειώθηκε συγκριτικά και στα 80 λεπτά των δύο αναμετρήσεων.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα μέχρι το 23’ οι φιλοξενούμενοι έφεραν για πρώτη φορά τη διαφορά στα ίσα (36-36) και στη συνέχεια σε 42-42 ενώ 3’47 πριν το τέλος της περιόδου κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά με 40-42. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου η ομάδα μας βρήκε και πάλι ρυθμό και κατάφερε με πρωταγωνιστή τον αμερικανό Willis να τρέξει ένα σερί 9-4 και να κλείσει το δεκάλεπτο με 49-46.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ με τη διαφορά να εναλλάσσεται σε μικρά επίπεδα (56-56) μέχρι το 36’. Στο τέλος η ομάδα μας κατάφερε με ένα σερί (8-3) να ξεφύγει στο σκορ με +5 (64-59) ωστόσο, το τελευταίο καλάθι του Dmytro Skapintsev ήταν όπως αποδείχθηκε η ταφόπλακα στο Ευρωπαϊκό όνειρο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, (11-14) 34-29, (15-17) 49-46, (15-15) 64-61

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Αμπουκάρ 6, Χάγκινς 8, Κεμπ 4 (1), Κινγκ 7 (1), Μιχαήλ 8, Ελευθερίου, Κορωνίδης, Ριντ 13 (1), Θεοχαρίδης, Γουίλις 18.

Τσερκάσκι Μάβπι (Μάξιμ Μίκελσον): Κολτσένκο 6 (2), Κόνιεβ 7 (1), Λίποβτσεβ, Σκάπιντσεβ 6, Γιάνγκ 13 (1), Αρτάμονοβ 4 (1), Τσουμάκοβ 10, Κόμπετς 7 (1), Τκατσένκο 8 (2).

*Κορυφαίος για την ομάδα μας ήταν ο Ντάρλιν Γουίλις με 18 πόντους (11 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) ενώ ακολούθησαν οι Μάρκους Ριντ (13 πόντοι, 3 ασίστ) και Σάιμον Μιχαήλ με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Σημείο αναφοράς και στους δύο αγώνες η αστοχία από τη γραμμή των 6,75 όπου η ομάδα μας σούταρε στον Στρόβολο 3/14 τρίποντα (21%)  και 4/17 (23%) στην Ουκρανία. Σύνολο (7/31)!!

Στους ομίλους του FIBA Europe Cup προκρίθηκαν και οι τρεις καλύτερες ομάδες που είχαν αποκλειστεί από την Β’ προκριματική φάση. Πρόκειται για τις Rilski Sportist (με διαφορά -4), Dnipro (με διαφορά -7) και New Heroes Den Bosch (με διαφορά -8, όσους και ο Κεραυνός, η οποία όμως έχει καλύτερη επίθεση).