ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΕΛ ΣΤΟΝ 1ο ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ

Πηγή ΚΟΚ_28/03/2019

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στον πρώτο αγώνα της σειράς για την τελική φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών, όπου επικράτησε της ΑΕΛ μέσα στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» με 60-40.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν πιο καλά το παιχνίδι και μέχρι το τέλος της α’ περιόδου ήταν μπροστά με 19-13, ενώ στο ημίχρονο το σκορ πήγε στο 36-22. Παρόμοια ήταν η εικόνα και του γ’ δεκάλεπτου όπου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 49-29. Με την ολοκλήρωση του αγώνα οι «ερυθροκίτρινες» επικράτησαν με 60-40.

Κορυφαία του αγώνα ήταν η Σοφία Θεολόγου με 23 πόντους (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

*Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 30 Μαρτίου στο στάδιο «Νίκος Σολομωνίδης» στη Λεμεσό, στις 15:00.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 36-22, 49-29, 60-40

Κεραυνός (Χρίστος Στυλιανίδης): Θεολόγου 23 (2), Ρουσσάκη 5 (1), Ζ. Αθανασίου 10, Κωνσταντίνου 6, Έιβερι 8 (2), Ν. Αθανασίου, Νικολάου, Ζάριτς 4, Κυριάκου, Νικόλα 4.

ΑΕΛ (Γιώργος Παλάλας): Τόρες 19 (2), Παπαδούρη 4, Μαυρουδή 7 (1), Αντωνίου, Όρλοβιτς 7 (1), Λάρκου 3 (1), Παναγιώτου, Σάββα, Στυλιανίδη.