ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ Η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ χρειάστηκε την πεντάλεπτη παράταση για να κάμψει την αντίσταση του Κεραυνού αφού στην κανονική διάρκεια ο αγώνας έληξε ισόπαλος 68-68.

Τα κορίτσια του Χρίστου Στυλιανίδη είχαν τη νίκη στα χέρια τους και για 30 λεπτά κρατούσαν το προβάδισμα ωστόσο τα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας η ΑΕΛ έκανε την αντεπίθεση της και κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με + 3 (68-65) και χρειάστηκε το τρίποντο της εκπληκτικής Έιβερι για να φέρει τον αγώνα στα ίσα (68-68).

Στην παράταση η ομάδα μας μέχρι το 44′ ήταν μπροστά στο σκορ με 75-76 ωστόσο μέχρι το τέλος έγιναν διάφορα και έτσι η γηπεδούχος πήρε τη νίκη με 81-76.

Ο αγώνας στο «Νίκος Σολομωνίδης» ήταν στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών και πλέον η ΑΕΛ με τη νίκη της είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση της πρωτιάς στην κανονική διάρκεια.

Για τη δεύτερη θέση θα γίνει μάχη μεταξύ της Ανόρθωσης και του Κεραυνού και η επόμενη αγωνιστική θα είναι η πλέον πιο καθοριστική για την κατάκτηση της 2ης θέσης όπου ο Κεραυνός θα φιλοξενήσει την Ανόρθωση.

Για τον Κεραυνό η Νίκι Ειβερι πλησίασε επιδόσεις “triple-double”, αφού σημείωσε 26 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ.  Η Αρχηγός Άντρια Πιτσιλλίδου ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους ενώ η Χαρά Ρουσσάκη σημείωσε 13 πόντους και η Σοφία Θεολόγου έκανε επίσης “double-double” με 11 πόντους & 13 ριμπάουντ.

Για την ΑΕΛ η Σταύρια Κόνιαλη σημείωσε 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 13 ασσίστ ενώ Όρλοβιτς και Ντιν σημείωσαν 22 πόντους (14 ριμπάουντ) και 18 πόντους (13 ριμπάουντ) αντίστοιχα.

Για τον Κεραυνό δεν αγωνίστηκε η Μερκούρη ενώ για την ΑΕΛ η Στυλιανίδη και Παπαλά.

AEΛ-Κεραυνός 81-76

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 37-41, 46-55, 68-68, 81-76 (Παράταση)

ΑΕΛ (Γιώργος Παλάλας): Παπαδούρη 13 (3), Σ. Κόνιαλη 23 (1), Κυριάκου 2, Όρλοβιτς, 22, Μαυρουδή 3, Αντωνίου, Ντιν 18 (1).

Κεραυνός (Χρίστος Στυλιανίδης):Πιτσιλλιδου 16(4), Νικολάου 8, Κωνσταντίνου, Αθανασίου, Έιβερι 26(2), Ρουσσάκη 13(3), Θεολόγου 11, Χριστοδούλου 2