«ΕΡΥΘΡΟΚΙΤΡΙΝΟ» ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΣ 2ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από την Λάρνακα επικρατώντας της Πετρολίνα ΑΕΚ με 70-59, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο είδαμε ένα ισορροπημένο αγώνα, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου όμως ο Κεραυνός ήταν καλύτερος και δημιούργησε διαφορά στο σκορ. Στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μείωσε και μπήκε στην διεκδίκηση της νίκης, όμως οι «ερυθροκίτρινοι» διατήρησαν το προβάδισμα τους και κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνος από το «Κίτιον». Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντάρλιν Γουίλις με 17 πόντους (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 26-38, 54-44, 59-70

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Μπιγκς 9 (1), Παντελή 2, Βινάλες 7 (1), Στιούαρντ 7 (1), Βερεμένκο 13, Κούνας 4, Σιζόπουλος 10 (1), Σκίφιτς 7 (1).

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 3, Αμπουκάρ 13 (1), Κινγκ 8, Χάγκινς 13 (2), Ριντ 6, Κορωνίδης 2, Κεμπ 6 (1), Ελευθερίου 2, Γουίλις 17 (1).