ΔΥΣΚΟΛΗ ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΠΑΦΟ ΓΙΑ ΚΕΡΑΥΝΟ

07/11/2020: Ο ΑΠΟΠ φιλοξένησε τον Κεραυνό στην Κλειστή Αίθουσα «Άκης Κλεάνθους» για την 6η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα του Στροβόλου έφυγε με τη νίκη από την Πάφο, με 79-78 φτάνοντας τις 4 νίκες σε 5 αγώνες. Αντίστοιχα ο ΑΠΟΠ έκανε την 4η ήττα του σε 5 παιχνίδια. MVP της αναμέτρησης ήταν ο Μπράντον Ροζέλ με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Ο ΑΠΟΠ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, παίρνοντας ένα προβάδισμα με 8-2 στα πρώτα λεπτά. Ο Κεραυνός αντέδρασε, ισοφάρισε, πέρασε μπροστά στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί ισόπαλο το πρώτο δεκάλεπτο (21-21).

Το παιχνίδι συνέχισε να πηγαίνει πόντο-πόντο μέχρι και τα μισά του δεκαλέπτου (30-31), δύο τρίποντα όμως από τους Γιώργο Πορφυρίδη και Τρίστιν Γουάλεϊ, έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα της Πάφου (36-31). Ο Κεραυνός όμως αντέδρασε αρχικά με τον Ρόρι και στη συνέχεια με τον Ροζέλ και τον Σάιμον Μιχαήλ, για να πάρει προβάδισμα πέντε πόντων στο ημίχρονο (40-45).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν και να πάρουν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ (49-47) στα πρώτα δυόμιση λεπτά της τρίτης περιόδου, όμως ο Κεραυνός αντέδρασε και ξέφυγε με 8 πόντους (49-57). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου (53-61).

Στην τελευταία περίοδο, ο Κεραυνός διατηρούσε την διαφορά μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Η ομάδα του ΑΠΟΠ κατάφερε να ξαναμπει στο παιχνίδι, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 7-1 στο τελευταίο λεπτό (75-78). Στα τελευταία 8 δευτερόλεπτα, ο Γουίλιαμσον κέρδισε φάουλ, ευστόχησε στη μία βολή και απάντησε με τρίποντο ο Πίγκραμ για το τελικό 78-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 40-45, 53-61, 78-79.

ΑΠΟΠ (Μάρκος Ασωνίτης): Ουάσινγκτον 14 (3), Πασιαλής 11 (1), Πορφυρίδης 15 (5), Γουάλεϊ 16 (3), Πίγκραμ 17 (2), Κωστή 5 (1), Σταύρου, Γρίβας.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 13 (1), Ρόρι 11, Θεοχαρίδης, Ροζέλ 17 (1), Γουίλιαμσον 14 (1), Κινγκ 11 (1), Στυλαινού 6 (2), Ραζής 7 (1).