ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΚΕΡΑΥΝΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΕΝΠ

04/12/2019

Την όγδοη διαδοχική του νίκη στην φετινή ΟΠΑΠ Basket League σημείωσε ο Κεραυνός, ο οποίος επικράτησε της Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 85-73, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Νίκος Στυλιανού με 27 πόντους (6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ο Κεραυνός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και στο 5’ ήταν μπροστά με 16-9, ενώ δύο λεπτά πιο μετά η ΕΝΠ είχε μειώσει στον πόντο την διαφορά. Έπειτα οι «βυσσινί» σημείωσαν οκτώ σερί πόντους (πέντε ο Γουίλιαμς, τρίποντο ο Χόλις) και προηγήθηκαν με 26-19 στο τέλος της α’ περιόδου. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και μέχρι το 14’ ήταν μπροστά με 31-26, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά ανέβηκε στο +11 (49-38).

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην γ’ περίοδο, όπου στο 25’ το σκορ είχε πάει στο 61-48. Με την λήξη του δεκαλέπτου οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν μπροστά με 70-59, ενώ με το φινάλε του αγώνα, το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη πήρε την νίκη με σκορ 85-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-26, 49-38, 70-59, 85-73

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Χάγκινς 20 (3), Κινγκ 4, Στυλιανού 27 (6), Ρόρι, Αμπουκάρ 19 (1), Γκραντ 11 (1), Μιχαήλ 4, Θεοχαρίδης, Κορωνίδης.

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Μιχάλης Κακιούζης): Χόλις 22 (2), Γουίλιαμς 15 (3), Χαραλάμπους 3 (1), Ανκρουμ 20 (1), Μπλάκσεαρ 9, Γεωργίου, Σέπος 2, Ντάραμ 2.