«Σφράγισε» το εισιτήριο για τους τελικούς

Χωρίς να αφήσει περιθώρια στην ΕΝΠ να αμφισβητήσει την κυριαρχία του ο Κεραυνός επικράτησε εύκολα με 107-47 και «σφράγισε» το εισιτήριο του για τους τελικούς του πρωταθλήματος Α’ Ανδρών με συνολικό σκορ 3-0.

Η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη έδειξε τις… διαθέσεις της από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης και εκμεταλλευόμενη την μεγάλη ποιότητα του ρόστερ της κατάφερε να «καθαρίσει» εύκολα την υπόθεση νίκη και περιμένει τώρα να μάθει τον αντίπαλο της στην τελευταία φάση.

Στον αντίποδα, η αποδυναμωμένη ΕΝΠ πάλεψε όσο μπορούσε στην σειρά δείχνοντας για πολλοστή φορά φέτος από τι μέταλλο είναι φτιαγμένη και αποχαιρετά το πρωτάθλημα με ψηλά το κεφάλι.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και χρειάστηκαν πέντε λεπτά για να προηγηθούν με 17-3, ενώ το 26-9 της πρώτης περιόδου αποτύπωνε πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, μάλιστα, ο Κεραυνός πάτησε ακόμα περισσότερο… γκάζι και έφτασε την διαφορά σε «άπιαστα» νούμερα και το +36 (57-21) που εξασφάλισε με την συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου καθιστούσε την συνέχεια μια τυπική διαδικασία.

Πράγματι, το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου μπορεί τα πήγε καλά στην επίθεση με την έναρξη της επανάληψης, αλλά οι οικοδεσπότες συνέχισαν να σκοράρουν κατά… ριπάς «ανοίγοντας» την ψαλίδα στους 44 πόντους (83-39 στο 30’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τον Κεραυνό να φτάνει στο… +62 (107-45 στο 38’) και να εξασφαλίζει δια περιπάτου την πρόκριση του στα τελικά.

Results

Team1234Total pointsOutcome
ΚΕΡΑΥΝΟΣ26312624107Win
ΕΝΠ91218847Loss

Κεραυνός (Λειβαδιώτης) : Νεοφύτου 8, Ρος 7(1), Ο’ Μπράιεν 15(2), Μπάρκερ 14(2), Αμπουκάρ 13(1), Μιχαήλ, Στυλιανού 14(1), Μάρκου 7(1), Παρκς 15, Σταυρινίδης, Ανδρέου 4(1), Θεοχαρίδης 10(2)

ΕΝΠ (Παπαδόπουλος) : Θωμά 1, Πυρίλλης, Παπαδόπουλος, Πίρσον 15, Ρέι 19(2), Στρατής 5(1), Χαννούν 2, Ζάντης 5(1)

MVP: Ο Γιώργος Θεοχαρίδης αποτέλεσε άσσο στο… μανίκι του Χριστόφορου Λειβαδιώτη, με τον αρχηγό των γηπεδούχων να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων και να κάνει πολλές δουλειές μέσα στο παρκέ που δεν φαίνονται στην στατιστική. Έτσι, δίκαια παίρνει το βραβείο του πολυτιμότερου… σπίτι του.

Hero: Ο Τζον Ο’ Μπράιεν βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα, «αγγίζοντας» το νταμπλ-νταμπλ (15π, 8ρ) και συνέβαλε τα μέγιστα προκειμένου ο Κεραυνός να φτάσει εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα.

Key factor: Ο Νίκος Στυλιανού μπορεί να ήρθε από τον πάγκο, ωστόσο έδωσε πολύτιμες λύσεις στους γηπεδούχους καθώς πέρα από το σκοράρισμα ήταν καταπληκτικός στο δημιουργικό κομμάτι (5) και στα ριμπάουντ (5).

Καλύτερος ηττημένος: Ο Μορίς Πίρσον (15π, 11ρ) πάλεψε για την ΕΝΠ και ήταν ο μοναδικός μαζί με τον Τζάρβις Ρέι που διασώθηκε σήμερα.