Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΕΚ
03/02/2018

Την εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Κεραυνός επί της Πετρολίνα ΑΕΚ με 85-75, στο μεγάλο ντέρμπι για την 16η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα μέσα στο παρκέ για το θετικό αποτέλεσμα, με τις διαφορές στο σκορ να ήταν σε μικρά επίπεδα διαφοράς καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Αυτή ήταν η εντέκατη φετινή νίκη για τον Κεραυνό σε δεκατέσσερα παιχνίδια, φτάνοντας τους 25 βαθμούς. Η Πετρολίνα ΑΕΚ έφθασε τους 24 βαθμούς, γνωρίζοντας την δεύτερη της φετινή ήττα, σε δεκατρείς αναμετρήσεις. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Άντονι Κινγκ με 17 πόντους (13 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Μο Αμπουκάρ με 16 πόντους (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Άρης Κορωνίδης που πέτυχε 13 πόντους (4 τρίποντα, 1 ριμπάουντ).

Με πέντε πόντους του Σκοτ ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός, με την ΑΕΚ να απαντάει με εννέα πόντους (τρεις ο Γκίμπσον, από δύο οι Τάσιτς-Ντουρέν) μέχρι το 3’, και να παίρνει προβάδισμα με 9-5. Στο επόμενο λεπτό ο Κεραυνός με τρίποντο του Αμπουκάρ και δύο πόντους από τον Κινγκ πήρε εκ νέου προβάδισμα με 10-9. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με το σκορ να πηγαίνει στο 14-14 έως το 7’. Δύο λεπτά πιο μετά το σκορ ήταν στο 17-17, ενώ με το τέλος της περιόδου στο 19-19.

Πιο καλά μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ που μέχρι το 11’ προηγήθηκε με 25-22, με τον Κεραυνό να απαντάει στο επόμενο ενάμιση λεπτό με εννέα πόντους (από τρεις οι Κορωνίδης, Αμπουκάρ, Μπάρκερ), παίρνοντας προβάδισμα με 31-25. Μέχρι τα μισά της περιόδου η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη πήρε εκ νέου προβάδισμα, με το σκορ να είναι στο 35-34, ενώ στην συνέχεια είδαμε ξανά ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι. Στο 18’ το σκορ ήταν το 40-39 υπέρ του Κεραυνού, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Αμπουκάρ για Κεραυνό, Τάσιτς για ΑΕΚ) οδηγώντας το σκορ στο 42-41. Μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Κινγκ με τέσσερις δικούς του πόντους έκανε το 46-41 για τον Κεραυνό.

Μέχρι το 22’ η ΑΕΚ μείωσε στους δύο την διαφορά (50-48), για να ακολουθήσουν δύο τρίποντα για τον Κεραυνό με τους Μιχαήλ και Ρος (56-48) μέχρι το 23:30. Η ΑΕΚ στην συνέχεια μείωσε με τον Τάσιτς σε 56-50, για να ακολουθήσουν άλλοι τέσσερις πόντοι για το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη από τους Ρος και Αμπουκάρ, φέρνοντας την διαφορά στους δέκα (60-50). Έως το 28’ το σκορ ήταν στο 65-57, ενώ στο επόμενο λεπτό οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους (Τάσιτς για ΑΕΚ, Αμπουκάρ για Κερυανό) με το σκορ να οδηγείται στο 67-59. Έπειτα ο Μπιγκς με λέι απ μείωσε σε 67-61, με τον Κορωνίδη να ευστοχεί σε τρίποντο πριν το φινάλε της περιόδου, δίνοντας προβάδισμα εννέα πόντων στον Κεραυνό (70-61).

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ ο Κεραυνός στα πρώτα στάδια της Δ’ περιόδου, όπου σημείωσε έξι πόντους με δύο τρίποντα του Άρη Κορωνίδη (ενώ η ΑΕΚ πέτυχε τρίποντο με τον Τάσιτς), οδηγώντας το σκορ στο 76-64 μέχρι το 33:30. Έπειτα ο Ντουρέν με λει απ μείωσε στους δέκα την διαφορά (76-66), για να ακολουθήσουν τέσσερις πόντοι από τους Κινγκ και Ρος έως το 35’, με την διαφορά να ανεβαίνει στους δεκατέσσερις (80-66). Στα επόμενα δυόμιση λεπτά η ΑΕΚ σημείωσε πέντε πόντους και μείωσε σε 80-71, ενώ μέχρι το 38’ το σκορ πήγε στο 84-73. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο Κεραυνός πήρε την νίκη με τελικό σκορ 85-75.