«ΕΡΥΘΡΟΚΙΤΡΙΝΟ» ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ ΣΤΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ (11/04/2018)

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για την ημιτελική φάση της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε του ΑΠΟΕΛ στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» με 94-69.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ξεκίνησαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα στο σκορ, όμως στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, κυριαρχώντας στο παρκέ, καταφέρνοντας στην συνέχεια να πάρουν μία εύκολη νίκη. Οι δύο ομάδες θα τεθούν ξανά αντιμέτωπες για το δεύτερο παιχνίδι της σειράς το Σάββατο 14 Απριλίου, στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερίας στις 16:00, σε παιχνίδι που θα είναι κεκλεισμένων των θυρών. Η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα προκριθεί στην τελική φάση όπου θα συναντήσει την νικήτρια ομάδα από το ζευγάρι Πετρολίνα ΑΕΚ – Ένωση Νέων Παραλιμνίου.

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Ρόναλντ Ρος με 26 πόντους (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Τέρελ Παρκς με 21 πόντους (13 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Με δύο πόντους από τον Αμπουκάρ ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός, με τον ΑΠΟΕΛ να είναι καλύτερος στην συνέχεια και να σημειώνει δώδεκα σερί πόντους (επτά ο Τζέφερσον, τρίποντο ο Κούνας, δύο ο Ιερωνυμίδης) παίρνοντας προβάδισμα με 12-2 στο 4’. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με το σκορ στο 6:30 να είναι στο 17-6 υπέρ του ΑΠΟΕΛ. Ενάμιση λεπτό αργότερα οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 20-11, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές και να σημειώνουν οκτώ σερί πόντους (τέσσερις ο Ρος, τρεις ο Αμπουκάρ, ένα ο Παρκς) μειώνοντας σε 20-19. Πριν το φινάλε της περιόδου ο Χάρπερ με δύο ελεύθερες βολές έκανε το 22-19 για την ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη.

Έως το 12:30 ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με έξι πόντους διαφορά (27-21), ενώ μισό λεπτό αργότερα το σκορ οδηγήθηκε στο 29-24. Έπειτα ακολούθησε ένα σερί δεκαέξι πόντων υπέρ των «ερυθροκίτρινων» (εννέα ο Ρος, τρίποντο ο Αμπουκάρ, από δύο οι Κινγκ-Μπάρκερ), όπου οδήγησαν το σκορ στο 40-29, στο 16:15. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 43-35, ενώ κατάφεραν να σημειώσουν στο τελευταίο ενάμιση λεπτό του ημιχρόνου άλλους εννέα πόντους (πέντε ο Ρος, από δύο οι Αμπουκάρ-Παρκς) με το σκορ να πηγαίνει στο 52-35.

Στο 21’ το σκορ ήταν στο 54-36, με τον Κεραυνό στην συνέχεια να δείχνει μέσα στον αγωνιστικό χώρο πως ήθελε να κυριαρχήσει και να επιβάλει τον δικό του ρυθμό και μέχρι το 24:10 οι γηπεδούχοι οδήγησαν το σκορ στο 65-39. Λίγο αργότερα το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με τον Κεραυνό να διατηρεί το προβάδισμα του. Στο 36:30 το σκορ ήταν στο 69-45, ενώ στο επόμενο τρίλεπτο η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ανέβασε την διαφορά στους 29 πόντους (76-47). Πριν την ολοκλήρωση της περιόδου ο Κεμπ με δύο ελεύθερες βολές μείωσε σε 76-49.

Με περισσότερη όρεξη συνέχισε στο παιχνίδι ο Κεραυνός που στο 31:30 ήταν μπροστά στο σκορ με 82-52. Μέχρι τα μισά της περιόδου οι «ερυθροκίτρινοι» οι δύο ομάδες σημείωσαν από πέντε πόντους, με την διαφορά στο σκορ να παραμένει στους τριάντα (87-57). Στο 37:30 ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 90-61, με την ομάδα του Στροβόλου να φεύγει στο τέλος του αγώνα με την νίκη με τελικό σκορ 94-69.