«ΕΡΥΘΡΟΚΙΤΡΙΝΟΣ» Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΑΙ 1-1 ΣΤΗΝ ΣΕΙΡΑ

Πηγή ΚΟΚ_23/04/2019

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στον δεύτερο αγώνα της της σειράς της τελικής φάσης της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε μέσα στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» με 89-81 της Πετρολίνα ΑΕΚ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν στην β’ περίοδο μέχρι και με 18 πόντους. Στην συνέχεια η ΑΕΚ ήταν βελτιωμένη καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα στο τέλος της γ’ περιόδου. Ο Κεραυνός ήταν όμως καλύτερος στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφυγε με την νίκη με 89-81. Ως ο ACS MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μο Αμπουκάρ με 17 πόντους (4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν σε τρίτο τελικό στην Λάρνακα την ερχόμενη Τετάρτη (1/5) στις 19:30.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του, με το σκορ στο 4’ να είναι στο 7-7. Ακολούθως ο Κεραυνός με 14 σερί πόντους (πέντε ο Μιχαήλ, τρίποντο ο Μπάρκερ, από δύο Κινγκ, Γουίλις, Τσάνελς) έφερε το σκορ στο 21-7. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 23-9. Βελτιωμένη παρουσιάστηκε η ΑΕΚ στην συνέχεια όπου στο 16:30 μείωσε σε 31-22. Ακολούθησαν δύο πόντοι του Κινγκ (33-22) και τρίποντο του Σιζόπουλου (33-25). Πριν το φινάλε του αγώνα ο Χάγκινς με λέι απ έκανε το 35-25.

Με καλό ρυθμό μπήκε και στην γ’ περίοδο η ΑΕΚ που μέχρι το 23’ μείωσε σε 45-39, ενώ τρία λεπτά πιο μετά η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες μειώθηκε στους δύο πόντους (49-47). Η ΑΕΚ κατάφερε στην συνέχεια προηγηθεί και στο 29’ ήταν μπροστά 59-56. Πριν το τέλος της περιόδου οι Κινγκ και Χάγκινς πέτυχαν από δύο πόντους και έφεραν μπροστά τον Κεραυνό με 60-59. Μέχρι το 37’ ο Κεραυνός είχε αυξήσει την διαφορά στο σκορ στους επτά πόντους (78-71), ενώ στο 38:30 το σκορ ήταν στο 83-75. Ακολούθησαν τρεις πόντοι του Βερεμένκο (83-78) και έως το 39:20 οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρνουν το σκορ στο 87-79. Με την λήξη του αγώνα ο Κεραυνός επικράτησε με 89-81.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-9, 35-25, 60-59, 89-81

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Στυλιανού 5 (1), Μπάρκερ 9 (3), Αμπουκάρ 17, Χάγκινς 18 (2), Γουίλις 4, Μιχαήλ 10 (2), Θεοχαρίδης, Κορωνίδης, Κινγκ 14, Ελευθερίου, Τσάνελς 12 (2).

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Κούνας, Γκίμπσον 8, Σκίφιτς 19 (2), Στιούαρντ 16 (4), Βερεμένκο 13, Μπιγκς 7 (1), Σιζόπουλος 6 (2), Παντελή 1, Ντουρέν 11 (3).