Ο Κεραυνός ηττήθηκε από την Νίμπουρκ Τσεχίας, για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, με 102-69.

Οι διαφορές στα πρώτα στάδια του αγώνα ήταν πολύ κοντά στις δύο ομάδες, με το σκορ στο 7’ να είναι στο 18-18. Μέχρι το τέλος της περιόδου όμως η Νίμπουρκ ήταν μπροστά με 30-21 ενώ με το τέλος του ημιχρόνου το σκορ πήγε στο 52-37 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Κυρίως ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, όπου με την ολοκλήρωση του το σκορ είχε πάει στο 74-54.

Στα τελευταία στάδια του αγώνα ο Κεραυνός λύγιζε και έτσι οι Τσέχοι πανηγύρισαν τη νίκη με το βαρύ 102-69.

Για την ομάδα μας δεν αγωνίστηκαν λόγω τραυματισμού οι Ραζής, Στυλιανού και Κινγ!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-30, 37-52, 54-74, 69-102

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 8 (2), Παπαδημητρίου, Ρόρι 9 (1), Θεοχαρίδης, Ντάνιελς 5, Ρόζελ 18 (4), Χαντ 12 (1), Κορωνίδης 9 (3), Γουίλιαμσον 8.

Νίμπουρκ (Oren Amiel): Jirak, Preqitt 19 (3), Benda 9 (1), Dalton 7 (1), Kovar 2, Palyza 13 (3), Kriz 8, Obasohan 14 (2), Zimmerman 8, Rylich 3 (1), Hruban 17, Tuma 2.

*Ο Χριστόφορος Λειβαδιώτης στη συνέντευξη τύπου  έδωσε τα συγχαρητήρια στους Τσέχους και δήλωσε για ακόμη μια φορά ότι πρόκειται για μια πολύ καλή και συμπαγή ομάδα η οποία είναι εκ των φαβορί για την κατάκτηση του BCL. Παράλληλα αναφέρθηκε και στην δική του ομάδα δίνοντας της τα συγχαρητήρια του αφού όπως δήλωσε για αρκετό διάστημα ήταν αρκετά ανταγωνιστική αντίπαλος και το σκορ την αδικεί καθώς είχε σημαντικές απουσίες οι οποίες του στοίχισαν τόσο στην οργάνωση του παιχνιδιού αλλά και στο “rotation” με αποτέλεσμα να μείνει από δυνάμεις στο τέλος.