Την έβδομη σερί νίκη και 12η συνολικά πήρε ο Κεραυνός, κερδίζοντας με 85-60 την Remedica ΕΝΠ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Τους 26 βαθμούς έφθασε η ομάδα του Στροβόλου και βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ το συγκρότημα του Παραλιμνίου με 22 βαθμούς είναι στην τέταρτη θέση.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αχμάντ Ρόρι με 17 πόντους (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Μέχρι το 7′ η διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι ήταν μεγαλύτερη των τριών πόντων, με το τρίποντο του Στυλιανού να κάνει το 14-8 για τον Κεραυνό, ενώ ο Κινγκ στο 9′ έκανε το 19-11. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ίνγκραμ που μείωσε σε 19-14.

Στο 16′ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον ένα πόντο (30-29) με καλάθι του Φέργκουσον, με τον Κεραυνό να διατηρεί το προβάδισμά του μετά από τρίποντο του Ρόρι και λέι απ του Μιχαήλ (35-29) δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου, ενώ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν μπροστά με πέντε πόντους (40-35).

H Ένωση έκανε αρχή στο τρίτο δεκάλεπτο με καλάθι του Σολωμού και μείωσε σε 40-37, όμως ακολούθησε σερί οκτώ πόντων από τον Κεραυνό που έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (48-37) στο 24′. Η περίοδος αυτή έκλεισε με τρίποντο του Ροζέλ που άνοιξε τις αποστάσεις (61-47).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ψαλίδα του σκορ μεγάλωσε, καθώς οι γηπεδούχοι πέτυχαν 11 πόντους περισσότερους (24 έναντι 13) και έτσι πήραν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 85-60.