Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΟ ΟΠΑΠ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΑΝΔΡΩΝ 2021
23/09/2021

Με το δεξί ξεκίνησε την σεζόν ο Κεραυνός Στροβόλου, που επικράτησε με 82-74 της Πετρολίνα ΑΕΚ και κατέκτησε το ΟΠΑΠ Σούπερ Καπ 2021, το οποίο είναι το πέμπτο στην ιστορία του. Κορυφαίος καλαθοσφαιριστής της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μαϊκλ Μόρισον με 20 πόντους (12 ριμπάουντ και 1 ασίστ). Από πλευράς ΑΕΚ ξεχώρισε ο Σακίλ Γκούντγουιν με 27 πόντους (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ στο τρίτο λεπτό με 8-3. Μετά το 6’ το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο με την ΑΕΚ να μειώνει και να γυρίζει το παιχνίδι (14-11), ενώ αργότερα βρέθηκε εκ νέου πίσω στο σκορ. Στο τελευταίο δευτερόλεπτο της περιόδου, ο αρχηγός των «κιτρινοπράσινων», Ιάκωβος Παντελή, πέτυχε τρίποντο κάνοντας το 22-22.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει στο +8 στο 13΄(32-24), όμως ο Κεραυνός γύρισε το παιχνίδι, κάνοντας το 37-34. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με τον Σαϊμον να πετυχαίνει δύο τρίποντα στο δεκάλεπτο. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 45-41 για τον Κεραυνό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Στροβόλου είχε το πάνω χέρι, φτάνοντας στο +10 (53-43) στο 23’. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο -6 (56-50) στο 27’, ενώ η περίοδος έληξε με σκορ 62-56 για τους φιλοξενούμενους.

Στη τελευταία περίοδο ο Κεραυνός συνέχισε να βρίσκεται μπροστά σκορ, ενώ με τις βολές του Μπερνς στο 34’ έφερε τη διαφορά στο +12 (70-58). Στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα η ΑΕΚ μείωσε τη διαφορά και 56 δευτερόλεπτα πριν το τέλος μείωσε στους πέντε πόντους (74-69). Ο Κεραυνός διατήρησε το προβάδισμα του και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 82-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 41-45, 56-62, 74-82

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Γκούντγουιν 27 (1), Γιούινγκ 4 , Σνάιντερ 20 (3), Σιζόπουλος 6 (2), Παντελή 17 (3), Λουκά, Στυλιανού, Κορωνίδης.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μπερνς 10 , Μιχαήλ 9 (3), Στυλιανού 19 (4), Μάλκολμ 12 , Μόρισον 20, Τίγκας 3, Μαραγκός 8, Ραζής 1, Πασιαλής.