Στα χέρια του Κεραυνού κατέληξε ο τρίτος τελικός της α’ κατηγορίας ανδρών, με το τελικό 82-72 απέναντι στην Πετρολίνα ΑΕΚ να κάνει το 2-1 στη σειρά, δίνοντας τεράστιο ενδιαφέρον στη συνέχεια.

Σε ένα ματς με πολύ ένταση και ατελείωτες σκληρές μονομαχίες, η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη “καιγόταν” να διατηρήσει το πλεονέκτημα της έδρας της και παρά τη μεγάλη προσπάθεια των Λαρνακέων, έφτασε στη σπουδαία επικράτηση και πήρε ξανά… κεφάλι.

Το ματς είχε δύο… πρόσωπα, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, τη στιγμή που το γεμάτο προβλήματα σύνολο του Λίνου Γαβριήλ δεν παράτησε ποτέ την προσπάθειά του και διεκδίκησε μέχρι το τέλος την ανατροπή.

Ωστόσο, τα 14 επιθετικά ριμπάουντ (έναντι τριών) και τα 8/23 τρίποντα, απέναντι στα 6/23 της ΑΕΚ, ήταν τα στοιχεία που διαδραμάτισαν μεγάλο ρόλο στο τελικό +10.

Όπως και να ‘χει αποδείχτηκε ξανά πως έχουμε να κάνουμε με δύο σπουδαίους αντιπάλους που μας προσφέρουν μεγάλους τελικούς.

Ο αγώνας: Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση, με τον Κεραυνό να βρίσκει ρυθμό και να αποκτά μια διαφορά 11 πόντων στο 9′ (28-17), αλλά την Πετρολίνα να απαντά και να μειώνει στο 30-23 που αποτελούσε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν εκ νέου στο +10 (37-27 στο 13′), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας ανέτρεψαν τα πράγματα και πέρασαν μπροστά με 41-42 στο 18′. Εντέλει το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σύνολο του Χριστόφορου Λειβαδιώτη να διατηρεί το προβάδισμα με 47-42.

Mε την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Στροβόλου ανέβασε στροφές, με τον Ρος να στέλνει για πρώτη φορά την διαφορά στους 14 πόντους (63-49) στο 27ο λεπτό και τον Πέτροβιτς με δύο εύστοχες βολές να διαμορφώνει το 65-54 του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Κεραυνός δεν κατέβασε ρυθμούς στην τελευταία περίοδο και προηγήθηκε ακόμα και με 75-59 στο 35′ «κλειδώνοντας» την τελική επικράτηση και το 2-1, παρά τις προσπάθειες της ΑΕΚ για επιστροφή (80-72 στο 39′).

MVP: Μεγάλο παιχνίδι ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο από τον “ογκόλιθο” του Κεραυνού, Τέρελ Παρκς, ο οποίος τέλειωσε τον τρίτο τελικό με 14 πόντους και 15 ριμπάουντ.

KEY FACTOR: Χωρίς δεύτερη σκέψη ο Ρον Ρος, ο οποίος έκανε θραύση στο σκοράρισμα όταν έπρεπε, συμβάλλοντας καταλυτικά στο “χτίσιμο” της διαφοράς των γηπεδούχων. Είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

HERO: Ο Νίκος Στυλιανού ήταν άστοχος σε όλο το ματς, όμως στην τέταρτη περίοδο έβαλε τρία “φαρμακερά” τρίποντα και καθάρισε την υπόθεση… ροζ φύλλο.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ: Δύσκολο να επιλέξεις, καθώς ο Πρίμοζ Μπρέζετς ήταν εξαιρετικός και οι Ανδρέας Σιζόπουλος, Ιάκωβος Παντελή και Τόμισλαβ Πέτροβιτς έκαναν πολύ καλό παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 47-42, 65-54, 82-72

Κεραυνός (Λειβαδιώτης): Νεοφύτου, Ρος 19(2), Μπάρκερ 9 (1), Αμπουκάρ 15, Παρκς 13, Ανδρέου, Μιχαήλ 6(1), Στυλιανού 9(3), Μάρκου, Ο’ Μπράιεν 11(1), Σταυρινίδης, Θεοχαρίδης

Πετρολίνα ΑΕΚ (Γαβριήλ): Άντερσον 5, Μπρέζετς 20(1), Σιζόπουλος 10(2), Πέτροβιτς 17(1), Παντελή 9, Τόμας 1, Παλάλας 3(1), Μπιγκς 5(1), Κουμής, Τρισόκκας 2, Στυλιανού, Γκαρσία