Τέσσερις αναμετρήσεις περιλάμβανε η 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Κ16 της Επίλεκτης Κατηγορίας.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Κεραυνός «απέδρασε» με το διπλό από την Πάφο, επικρατώντας δύσκολα του τοπικού ΑΠΟΠ με 56-54. Στα άλλα τρία παιχνίδια, νικηφόρα συνέχισαν την πορεία τους οι ΑΠΟΕΛ, ΕΘΑ και ΑΕΛ απέναντι σε Πετρολίνα ΑΕΚ, Α.Ο. Αραδίππου και Ζήνωνα αντίστοιχα.

ΑΠΟΠ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ 54-56

Η ομάδα μας μετά από ένα καλό 2ο δεκάλεπτο κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ από την γηπεδούχο ομάδα (20-30). Στην επανάληψη ο ΑΠΟΠ κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά και στο τέλος να φέρει τον αγώνα στα ίσα με αποτέλεσμα να οδηγηθεί σε 5λεπτη παράταση.

Τα κορίτσια του Ζάριτς έδειξαν στο τέλος χαρακτήρα και κατάφεραν να αποδράσουν με το διπλό (08-10) και να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη εκτός έδρας η οποία τους ανέβασε στη 2η θέση συγκατοικώντας με τον ΑΠΟΠ στους 10 βαθμούς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: (10-10, 10-20, 13-07, 13-09, Χ.Τ 08-10)

Επόμενος αγώνας ΚΕΡΑΥΝΟΣ Στροβόλου VS Αθλητικός Όμιλος Αραδίππου 22/1/2017 12:00