«ΜΠΡΕΪΚ» ΚΑΙ ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΕΘΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΤΟΥ ΚΕΡΑΥΝΟΥ

U16: ΕΘΑ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ (39-47)

Την εκτός έδρας νίκη κόντρα στην ΕΘΑ πέτυχε ο Κεραυνός με 47-39, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των τελικών για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών Κ16. Οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες ξανά την Κυριακή 21 Μαΐου στο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο, ενώ θυμίζουμε πως η ομάδα που θα φτάσει τις δύο νίκες θα στεφθεί πρωταθλήτρια για το 2017.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο συγκεντρωμένα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 14-11 στο τέλος της Α’ περιόδου. Η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους δεκατρείς πόντους μέχρι το ημίχρονο, όπου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 37-26.

Βελτιωμένη παρουσιάστηκε η ΕΘΑ στο δεύτερο ημίχρονο, που έκανε προσπάθεια για να ανατρέψει το σκορ. Με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μείωσε στους έντεκα την διαφορά (37-26) ενώ με το τέλος του αγώνα μείωσε σε 47-39. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Μόνα Ζάριτς με 28 πόντους, ενώ από την ΕΘΑ ξεχώρισε η Ιωάννα Κυπριανού με 17 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-14, (07-17) 18-31, (08-06) 26-37, (13-10) 39-47

Π. Σπηλιάς): Ι. Κυπριανού 17 (1), Τσεριώτη 1, Λεοντιάδη 8 (2), Πασχαλίδου, Αγγελή, Παπαγιάννη 3, Κινάνη 10, Σεραφείμ.

Κεραυνός (Β. Ζάριτς): Γκεκτζιάν, Αναγνώστου 7, Μ. Ζάριτς 28, Κυριάκου 2, Τρύφωνος 2, Μομτζιάν 2, Κ. Τορναρίτη, Μ. Τορναρίτη 6.

Πηγή: basketball.org.cy