Έχασε από την Τσερκάρσκι αλλά ελπίζει ο Κεραυνός!!

Την ήττα με 75-64 από την Τσερκάσκι Μάβπι στην Ουκρανία δέχθηκε ο Κεραυνός, στον πρώτο αγώνα για τον 2ο προκριματικό γύρο του FIBA Europe Cup.

Η ομάδα μας είδε στα μάτια την αντίπαλο της και και κατάφερε στο πρώτο μισό να κρατήσει χαμηλά το δείκτη του σκορ (17π & 14π αντίστοιχα) και να προηγηθεί στο ημίχρονο με 32-31. Καλύτεροι σε αυτό το χρονικό σημείο οι Αμπουκάρ και Κινγ οι οποίοι σημείωσαν τους 15 από τους 32 πόντους της ομάδας (9 και 6 αντίστοιχα)

Στην επανάληψη η Ουκρανική ομάδα ήταν αρκετά παραγωγική και εύστοχη από τη γραμμή του τριπόντου και κατάφερε με το επιμέρους σκορ 24-16 να προηγηθεί για πρώτη φορά με +7 (55-48).

Στην τέταρτη περίοδο, ο Κεραυνός προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά και να κρατηθεί στον αγώνα ωστόσο η περιφερειακή άμυνα δεν δούλεψε όπως θα έπρεπε και επέτρεψε στους γηπεδούχους να συνεχίσουν τις επιτυχημένες προσπάθειες τριών πόντων 46% (12/26) και στο τέλος να παίρνουν τη νίκη με +11 (75-64)

Η διαφορά των 11 πόντων δίνει προβάδισμα πρόκρισης στην Τσερκάσκι Μάβπι, ωστόσο ο Κεραυνός με τη δύναμη της έδρας σε μια βδομάδα δείχνει ικανός για την ανατροπή και την πρόκριση.

Από τους (πιθήκους) ξεχώρισε στην στατιστική βαθμολογία της FIBA o Igor Chumakov με 21π ενω από τον Κεραυνό ο LaMarcus Reed με 13π.

*Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ο Josh Hagins με 16π σε 29 λεπτά (1/6 3p)!

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 31-32, 55-48, 75-64.