«ΜΠΡΕΪΚ» ΣΤΟΝ ΣΤΡΟΒΟΛΟ ΚΑΙ 2-0 ΣΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στον δεύτερο αγώνα της σειράς για την τελική φάση της ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας του Κεραυνού μέσα στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» με 76-70.

Με αυτή την νίκη η ομάδα της Λάρνακας έκανε το 2-0 στην σειρά και χρειάζεται μία ακόμα νίκη για να κατακτήσει τον τίτλο.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, με τον Κεραυνό να ανεβάζει στην συνέχεια στροφές και να παίρνει προβάδισμα με 31-22 στο τέλος της Α’ περιόδου και με 44-35 μέχρι το ημίχρονο. Η ΑΕΚ ήταν βελτιωμένη στην πορεία, καταφέρνοντας μέχρι το τέλος της Γ’ περιόδου να μειώσει σε 57-52, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε την ανατροπή, καταφέρνοντας στο τέλος να φύγει με την νίκη με τελικό σκορ 76-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-22, 44-35, 57-52, 70-76

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Πέπερ 6, Μιχαήλ 4, Κινγκ 5, Μπάρκερ 15 (4), Αμπουκάρ 13, Νεοφύτου, Θεοχαρίδης, Κορωνίδης 9 (3), Παρκς 9, Ρος 9 (1).

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Σέρσι 10, Ντουρέν 15, Τάσιτς 7 (1), Γκίμπσον 21 (5), Παντελή 4, Μπιγκς, Πέτροβιτς 17 (2), Κουμής, Τρισόκκας 2.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Σέιν Γκίμπσον με 21 πόντους (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες στον τρίτο αγώνα της σειράς την ερχόμενη Παρασκευή (4/5) στο «Κίτιον».