«ΜΠΡΕΪΚ» ΣΤΟΝ ΣΤΡΟΒΟΛΟ ΚΑΙ 1-0 ΓΙΑ ΤΗΝ C2S ΑΕΛ

Η C2S ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια στον πρώτο αγώνα της σειράς για την Τελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών, όπου κατάφερε και «έσπασε» την έδρα του Κεραυνού, επικρατώντας μέσα στο «Κώστας Παπαέλληνας» με 59-50 μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Κορυφαία του αγώνα ήταν η Πέτρα Όρλοβιτς που σημείωσε 17 πόντους, ενώ εξαιρετική ήταν επίσης η καλαθοσφαιρίστρια-προπονήτρια της ΑΕΛ, Κάλια Παπαδοπούλου, με 15 πόντους (2 τρίποντα). Διακρίθηκε επίσης η Άνθια Παπαδούρη που πέτυχε 12 πόντους (3 τρίποντα). Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα διεξαχθεί στο «Νίκος Σολωμονίδης» στη Λεμεσό την ερχόμενη Κυριακή (9/4) στις 15:00 και θα μεταδοθεί ζωντανά μέσω live streaming από την ιστοσελίδα της ΚΟΚ σε μία παραγωγή του Alfa Sports TV.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από πέντε πόντους και να φέρνουν το σκορ στο 5-5. Η εξέλιξη του αγώνα ήταν παρόμοια αφού οι δύο ομάδες έμειναν πολύ κοντά στο σκορ κατά την διάρκεια του αγώνα, το οποίο οδηγήθηκε στο 15-15 με την ολοκλήρωση της περιόδου.

Με παρόμοιο τρόπο συνεχίστηκε ο αγώνας και στην Β’ περίοδο, με την ΑΕΛ να ξεκινάει πιο δυνατά και να σημειώνει πέντε πόντους (τρίποντο η Παπαδοπούλου, δύο η Όρλοβιτς) ενώ δέχθηκε ένα πόντο, με το σκορ να οδηγείται στο 20-16. Ο Κεραυνός απάντησε με τέσσερις πόντους από τις Θεολόγου και Ρουσσάκη, ισοφαρίζοντας σε 20-20. Έπειτα ο Κεραυνός ανέβηκε και μέχρι το 15’ ήταν μπροστά στο σκορ με 26-22. Η ΑΕΛ απάντησε με πέντε πόντους της Παπαδοπούλου και δύο της Ζιβάνοβιτς, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με 30-26, στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό ο Κεραυνός πέτυχε άλλους τέσσερις πόντους με τις Πιτσιλλίδου και Σαρπ, ισοφαρίζοντας σε 30-30.

Δυνατά ξεκίνησε την τρίτη περίοδο η ΑΕΛ με τρίποντο της Παπαδούρη και δίποντο της Όρλοβιτς, με το σκορ να φθάνει στο 35-30. Ο Κεραυνός μείωσε σε 35-33 με τρεις πόντους της Θεολόγου, με την ΑΕΛ να απαντάει με πέντε ακόμα πόντους από την Όρλοβιτς (40-33) μέχρι το 25’. Στα επόμενα τέσσερα λεπτά ο Κεραυνός μείωσε στους τρεις την διαφορά (45-42), ωστόσο πριν το τέλος του δεκαλέπτου η Όρλοβιτς πέτυχε άλλους δύο πόντους και έφερε το σκορ στο 47-42 για την ΑΕΛ.

Με δίποντο της Σαρπ μπήκε στην Δ’ περίοδο η ομάδα του Χρίστου Στυλιανίδη, μειώνοντας σε 47-44. Έπειτα όμως η ΑΕΛ σημείωσε έντεκα σερί πόντους (έξι η Ζιβάνοβιτς, τρίποντο η Παπαδοπούλου, δύο η Όρλοβιτς) δημιουργώντας διαφορά δεκατεσσάρων πόντων στο σκορ (58-44). Με την λήξη του αγώνα η ομάδα της Λεμεσού πανηγύρισε την νίκη με τελικό σκορ 59-50.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 30-30, 42-47, 50-59

Κεραυνός (Χρίστος Στυλιανίδης) : Σαρπ 11, Πιτσιλλίδου 9, Αθανασίου 7, Νικολάου, Νικοδήμου 2, Ρουσσάκη 8 (2), Μερκούρη 4, Θεολόγου 9, Κουρσάρη.

C2S ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου) : Παπαδούρη 12 (3), Μενελάου 4, Λάρκου 3 (1), Παπαδοπούλου 15 (2), Όρλοβιτς 17, Μαυρουδή, Αγαπίου, Ζιβάνοβιτς 8.