Την τρίτη του νίκη απέναντι στην Πετρολίνα ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα, σημείωσε ο Κεραυνός το βράδυ της Παρασκευής (20/1) στον Στρόβολο με 91-71, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας. Οι “ερυθροκίτρινοι” πατούσαν καλύτερα στο παρκέ στο πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να ανεβάζει στροφές στην τρίτη περίοδο και να μπαίνει ξανά στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα στην τέταρτη περίοδο για την νίκη, με τον Κεραυνό να είναι πιο συγκεντρωμένος και να πετυχαίνει μία πολύ μεγάλη νίκη στο τέλος. Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 25 πόντους (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Ρόναλντ Ρος με 21 πόντους (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασσίστ). Με την νίκη αυτή ο Κεραυνός αύξησε την διαφορά που τον χωρίζει από την 2η θέση, όπου είναι η Πετρολίνα ΑΕΚ με τρεις βαθμούς λιγότερους.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Κεραυνός στην αναμέτρηση, καταφέρνοντας μετά από τρία λεπτά να σημειώσει δώδεκα σερί πόντους (πέντε ο Αμπουκάρ, τρίποντο ο Ρος και από δύο οι Μπάρκερ-Ο’Μπράιεν) κάνοντας το 12-0. Έπειτα η ΑΕΚ ανέβηκε, καταφέρνοντας να ισορροπήσει το παιχνίδι. Οι διαφορές στο σκορ παρέμειναν ωστόσο, και στο 5′ ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 16-4. Οι Λαρνακείς μείωσαν στους εννέα στο 6:16 (18-9) με τους “ερυθροκίτρινους” να απαντούν με τέσσερις πόντους από τους Στυλιανού και Μιχαήλ, κάνοντας το 22-9. Πριν το φινάλε της περιόδου, ο Παλάλας με τρίποντο μείωσε σε 22-12.

Η αναμέτρηση συνέχισε να είναι ισορροπημένη και στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, με το σκορ να είναι στο 26-16 στο 11′. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με ένα νέο σερί έντεκα πόντων (από τέσσερις οι Μπάρκερ-Ρος, τρίποντο ο Ο’Μπράιεν, δύο ο Αμπουκάρ) έφεραν το σκορ στο 37-16 στο 4′. Η ΑΕΚ απάντησε στο επόμενο δίλεπτο με επτά πόντους (τέσσερις ο Μπρέζετς, τρίποντο ο Πίγκραμ) μειώνοντας σε 37-23. Δύο λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου το σκορ οδηγήθηκε στο 44-26. Στα τελευταία στάδια του δεκαλέπτου η ΑΕΚ ήταν συγκεντρωμένη, και σημείωσε οκτώ πόντους, ενώ δέχθηκε τέσσερις, μειώνοντας σε 48-34.

Με τρίποντο ου Ο’Μπράιεν ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Κεραυνός, κάνοντας το 51-34. Στην συνέχεια οι Λαρνακείς απάντησαν με δύο τρίποντα από τους Πίγκραμ-Παντελή, και δύο πόντους από τον Τομάς, μειώνοντας την διαφορά στους εννέα πόντους (51-42). Μέχρι το 24:30 η ΑΕΚ μείωσε κατά δύο ακόμα πόντους την διαφορά, με το σκορ να είναι στο 56-49, με τους γηπεδούχους να απαντάνε αμέσως με τρίποντο του Ρος, επαναφέροντας την διαφορά στους δέκα (59-49) στο 25′. Στο επόμενο τρίλεπτο η διαφορά μειώθηκε στους τρεις με το σκορ να είναι στο 63-60. Η ομάδα του Στροβόλου ήταν ωστόσο πιο συγκεντρωμένη στα τελευταία δύο λεπτά της περιόδου, σημειώνοντας έξι πόντους (από δύο οι Ρος, Παρκς, Αμπουκάρ) φέρνοντας το σκορ στο 69-60.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου στο μετά από δυόμιση λεπτά είδαμε την διαφορά να παραμένει στους εννέα (74-65). Μέχρι τα μισά της περιόδου η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ κατάφερε και μείωσε ξανά στους έξι την διαφορά, με το σκορ να φθάνει στο 76-70, με τον Κεραυνό να σημειώνει επτά πόντους στο επόμενο ενάμιση λεπτό με τον Ο’Μπράιεν και να κάνει το 83-70! Η πολύ καλή παρουσία του Κεραυνού συνεχίστηκε με οκτώ ακόμα πόντους (δύο τρίποντα από τους Στυλιανού-Μπάρκερ, δίποντο ο Ρος) οι οποίοι έφεραν το σκορ στο 91-70. Πριν το φινάλε του αγώνα η ομάδα της Λάρνακας σημείωσε ένα ακόμα πόντο, με το τελικό σκορ να είναι 91-71.