Το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών Κ16 κατέκτησε ο Κεραυνός Στροβόλου κερδίζοντας την ΕΘΑ Έγκωμης με δεύτερη εκτός έδρας νίκη (45-26) συμπληρώνοντας 2 -1 νίκες έναντι της αντιπάλου.
Η σειρά των αγώνων ήταν εκπληκτική με μπόλικο σασπένς και ανατροπές και φάνηκε από τους μεταξύ τους αγώνες ότι δεν υπήρχε φαβορί αλλά ούτε και έδρες αφού και οι δύο ομάδες σημείωσαν νίκες εκτός έδρας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ: Τα κορίτσια του Ζάριτς μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και με δυνατή άμυνα και ευστοχία κοντά στο καλάθι κατάφεραν από την αρχή να βάλουν πίεση στην ΕΘΑ και να την αποσυντονίσουν τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-06 για την ομάδα μας με την Ζάριτς να πετυχαίνει τους 12 από τους 20 πόντους ενώ άλλους 8 πρόσθεσαν οι Αναγνώστου (4), Κυριάκου και Τορναρίτη από 2.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας εγκλωβίστηκε και ήταν ιδιαίτερα άστοχη και επέτρεψε στην ΕΘΑ να κάνει παιχνίδι και να καταφέρει να σημειώσει εύκολα καλάθια και να μαζέψει τη διαφορά στο – 9 με το επιμέρους σκορ 12-07. Σκορ ημιχρόνου 18-27.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε και για τις δύο ομάδες. Η μεν ΕΘΑ στερήθηκε τη φυσική της ηγέτη ( 5ο φάουλ η Κυπριανού) και σαφώς επηρεασμένη προσπάθησε για την αντεπίθεση ωστόσο οι φιλότιμες προσπάθειες της Παπαγιάννη και Κινάνη δεν ήταν αρκετές για την ανατροπή.
Από την άλλη ο Κεραυνός έριξε ρυθμούς αφού οι τριπλέτα Κυριάκου Αναγνώστου και Ζάριτς χρειάζονταν ανάσες (ιδιαίτερα η πρώτη η οποία αγωνίστηκε πριν ένα 24ωρο στον Τελικό των U14) με αποτέλεσα να σημειώσουν μόνο τρεις πόντους και αυτές με ελεύθερες βολές.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ΕΘΑ έμεινε από δυνάμεις και παραδόθηκε στον ενθουσιασμό των κοριτσιών του Ζάριτς οι οποίες με σύμμαχο τον χρόνο κατάφεραν με το επιμέρους σκορ 15-02 να πανηγυρίσουν την μεγαλύτερη νίκη της χρονιάς η οποία τους χάρισε το πολυπόθητο τρόπαιο.

Κορυφαίες του αγώνα ήταν η Ζάριτς με 24 πόντους και η Π.Κυριάκου με 12 ενώ για την ΕΘΑ η Κινάνη με 15π.

ΤΡΙΤΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΟΠΑΠ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Κ16)

ΕΘΑ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ (26-45)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 06-20, 12-07 (18-27), 06-03 (24-30), 02-15 (26-45)

ΕΘΑ: (ΣΠΗΛΙΑΣ) ΚΛΕΝΑΘΟΥΣ, ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ, ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ 1, ΤΣΕΡΙΩΤΗ 2, ΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΛΕΩΝΤΙΑΔΗ, ΑΓΓΕΛΗ 2, ΠΑΣΧΑΛΙΔΟΥ, ΑΓΓΕΛΗ, ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ 4, ΚΙΝΑΝΗ 15, ΣΕΡΑΦΕΙΜ.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: (ΖΑΡΙΤΣ) ΚΟΝΤΟΥ, ΓΚΕΚΤΖΙΑΝ, ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ 7, ΖΑΡΙΤΣ (24), ΚΥΡΙΑΚΟΥ 12(1), ΠΑΦΙΤΗ, ΤΡΥΦΩΝΟΣ, ΓΙΑΝΝΙΤΣ, ΜΟΜΤΖΙΑΝ, ΤΟΡΝΑΤΙΡΗ , ΚΟΝΤΟΥ, ΤΟΡΝΑΡΙΤΗ 2.