Το 1-0 ο Κεραυνός στη ματσάρα της χρονιάς!

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι ο Κεραυνός έκαμψε την αντίσταση της Πετρολίνα ΑΕΚ με 80-79 και έκανε «σεφτέ» στην σειρά των τελικών του πρωταθλήματος Α’ Ανδρών.

Οι παίκτες του Χριστόφορου Λειβαδιώτη έδειξαν από τα πρώτα λεπτά την αποφασιστικότητα τους και την θέληση τους για την νίκη, παίζοντας εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο και σε ένα διάστημα του δευτέρου, όμως από μια στιγμή και μετά οι φιλοξενούμενοι εξισορρόπησαν την κατάσταση και έγινε μια συγκλονιστική μάχη σώμα με σώμα.

Στην αντίπερα όχθη, το μαχητικό συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ έδειξε τον χαρακτήρα του απέναντι στο καλοδουλεμένο σύνολο του Στροβόλου, το προβάδισμα να αλλάζει χέρια σε κάθε φάση, με τον κόσμο να απολαμβάνει πλούσιο θέαμα σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχουμε δει ποτέ στους τελικούς του κυπριακού πρωταθλήματος.

Παρά τις δύο άστοχες του Νίκου Στυλιανού στο φινάλε, ο Κεραυνός πέτυχε μεγάλα καλάθια, η ΑΕΚ απάντησε, ωστόσο ο Άντερσον «βραχυκύκλωσε» και δεν μπόρεσε να πετύχει το καλάθι της νίκης από το 1 μέτρο στην τελευταία επίθεση, με τον κόσμο να αποθεώνει τους νικητές.

Ξεχωριστή αναφορά πρέπει να γίνει και στην εξαιρετική ατμόσφαιρα που κυριάρχησε στο γήπεδο, με τους φίλους των δύο ομάδων να συνυπάρχουν ειρηνικά, χωρίς έκτροπα.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησα με μεγάλη φόρα την αναμέτρηση και γρήγορα προηγήθηκαν με 11-0 στο πεντάλεπτο. Ωστόσο, η Πετρολίνα αντέδρασε και σταδιακά άρχισε να πλησιάζει στο σκορ με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το 38-33 υπέρ του Κεραυνού.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και με την έναρξη της επανάληψης, μέχρι να… αναλάβουν δράση οι Μπαρκερ-Στυλιανού, οι οποίοι με δύο μεγάλα σερί τρίποντα έφτασαν την διαφορά για το σύνολο του Στροβόλου στο +10 (55-45 στο 26′).

Παρόλα αυτά, η ομάδα της Λαρνακάς με… βομβαρδισμό τριπόντων στη τελευταία περίοδο, «έτρεξε» σερί 6-17 και πήρε κεφάλι με 67-70 στο 34′. Έκτοτε, το ματς έγινε πραγματικό «θρίλερ» με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια και τελικά τον Κεραυνό να κερδίζει στις λεπτομέρειες, αφού ο Άντερσον αστόχησε σε κρίσιμο σουτ στα 1,5” που θα έδινε σημαντικό πλεονέκτημα στους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 38-33, 61-53, 80-79

Κεραυνός (Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 3, Στυλιανού 11(3), Μπάρκερ 20(4), Αμπουκάρ 8, Παρκς 20, Ανδρέου, Νεοφύτου, Ρος 2, Μάρκου, Ο’ Μπράιεν 13, Σταυρινίδης, Θεοχαρίδης 3(1)

Πετρολίνα ΑΕΚ (Γαβριήλ): Τόμας 14(3), Μπιγκς 9(1), Μπρέζετς 10, Πέτροβιτς 16(5), Άντερσον 11(1), Παλάλας, Σιζόπουλος 9(1), Τρισόκκας, Ρούντι, Παντελή 10(3), Στυλιανού, Πασιαλής

MVP: Ο Τέρελ Παρκς πραγματοποίησε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο ολοκλήρωσε με νταμπλ-νταμπλ (20π, 13ρ), ενώ ακόμα βοήθησε σημαντικά σε δημιουργία (2ασ) και φιλοδώρησε τους αντιπάλους του με δύο τάπες.

Hero: Ο Νίκος Στυλιανού είχε καθοριστική συμβολή στην νίκη των γηπεδούχων ευστοχώντας σε μεγάλα και κρίσιμα σουτ, με μοναδικό «ψεγάδι» στην εμφάνιση του να αποτελούν οι δύο άστοχες βολές στο τέλος.

Key-factor: Ο Κένεθ Μπάρκερ ήταν παντού στο παρκέ μετρώντας 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ, αποτελώντας το «κλειδί» στα πλάνα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη για την σπουδαία επικράτηση.

Καλύτερος ηττημένος: Ίσως να αδικούμε την… μισή ομάδα, όμως ο Τόμισλαβ Πέτροβιτς ξεχώρισε από πλευράς ηττημένων με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, πετυχαίνοντας παλικαρίσια σουτ και βγάζοντας αστείρευτη ενέργεια.