“Σαρωτική” η ΑΕΚ ισοφάρισε τον Κεραυνό.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε η Πετρολίνα ΑΕΚ κόντρα στον Κεραυνό, παίρνοντας επιβλητικά το ντέρμπι με 90-71 και ισοφάρισε την σειρά των τελικών σε 1-1.

Ο δεύτερος τελικός είχε εντελώς άλλη εικόνα από τον πρώτο όπου το ματς κρίθηκε στο σουτ, με την ομάδα της Λάρνακας να εμφανίζεται πεισμωμένη και απίστευτα αποφασισμένη φέρνοντας ξανά τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία.

Το σύνολο του Λίνου Γαβριήλ δεν ήθελε να τελειώσει πρόωρα η προσπάθεια διατήρησης των κεκτημένων του και με απίστευτη ενέργεια από το… τζάμπολ, κυριάρχησε πλήρως σε όλους τους τομείς, έβαλε συνεχόμενα τρίποντα και έχτισε διψήφιες διαφορές. Στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη ο Πρίμοζ Μπρέζετς, ο οποίος έκανε θραύση τόσο κοντά στο καλάθι, όσο και με σουτ από μακρινή απόσταση.

Οι δύο προπονητές επέλεξαν αρκετά “κοντά” σχήματα, με τους περιφερειακούς των γηπεδούχων να ναι σαφώς πιο εύστοχοι και σε συνδυασμό με τον… σεληνιασμένο ηγέτη τους δεν θα μπορούσαν να χάσουν το ροζ φύλλο. Ο Κεραυνός εμφανίστηκε αγνώριστος, πραγματοποιώντας μακράν τη χειρότερή του εμφάνιση φέτος σε ντέρμπι, αλλά κανένας στον Στρόβολο δεν πανικοβάλλεται, καθώς το σύνολο του Χριστόφορου Λειβαδιώτη εξακολουθεί να έχει το πλεονέκτημα έδρας.

Οι Στροβολιώτες, βέβαια, παρότι δεν βρίσκονταν στην καλή τους μέρα δεν το έβαλαν ποτέ κάτω και μείωσαν όσο μπορούσαν, όμως τα τεράστια σουτ του Πέτροβιτς έκριναν τον τελικό νικητή.

Ο αγώνας: Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση με τον «καυτό» Σιζόπουλο να δίνει τον ρυθμό (13-6 στο 3′) και τον συγκλονιστικό Μπρέζετς να παίρνει την… σκυτάλη, με αποτέλεσμα στο 12ο λεπτό η διαφορά να έχει «εκτοξευθεί» στο 35-14.

Έκτοτε, η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη συμμάζεψε λίγο την κατάσταση «τρέχοντας» ένα σερί 11-2 (37-25 στο 14′), ωστόσο η Πετρολίνα ΑΕΚ αντέδρασε θεαματικά με δικό της επιμέρους 21-6, το οποίο «έγραψε» το 58-31 του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λαρνακείς συνέχισαν να αγωνίζονται σε υψηλό τέμπο και παρά την υπερπροσπάθεια των φιλοξενούμενων που μείωσαν σε 76-66 στο 33′ με συνεχόμενους πόντους του Ρος, έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, αφού ένα κρίσιμο κλέψιμο του Σιζόπουλου στο 35′ και δύο καθοριστικά τρίποντα του Πέτροβιτς στην συνέχεια στάθηκαν αρκετά για την νίκη.

MVP: Ο Πρίμοζ Μπρέζετς ήταν απίστευτος και αξίζει μια υπόκλιση στον Σλοβένο σούπερ σταρ που έκανε τα πάντα πάνω στο παρκέ με μια καθηλωτική εμφάνιση, την οποία ολοκλήρωσε με 28 πόντους.

Hero: Ο Ανδρέας Σιζόπουλος βρέθηκε σε εκπληκτική μέρα για τους νικητές με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ έβαλε τις βάσεις τις νίκης με 10 πόντους στα πρώτα τρία λεπτά του ματς και έκανε την διαφορά βγάζοντας πολύ ενέργεια.

Key factor: Ο Τόμισλαβ Πέτροβιτς σκόραρε μεγάλα σουτ (5/7τριπ) στο πρώτο ημίχρονο και έδωσε σημαντικές ασίστ που αξιοποιήθηκαν στο έπακρο από τους συμπαίκτες του. Βέβαια, εδώ κάλλιστα ίσως αδικούμε και τον Ταϊρέλ Μπιγκς, ο οποίος είχε εξαιρετική παρουσία.

Καλύτερος ηττημένος: Ο Τέρελ Παρκς κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο για τον Κεραυνό, μετρώντας 15 πόντους και 11 ασίστ, με αποτέλεσμα να είναι αυτός που «έκλεψε» τα φώτα από την ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη.

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 58-31, 74-57, 90-71

Πετρολίνα ΑΕΚ (Γαβριήλ): Άντερσον, Μπρέζετς 28(2), Σιζόπουλος 14(1), Πέτροβιτς 16(5), Παντελή 3(1), Τόμας 11(2), Παλάλας 3, Μπιγκς 13(1), Κουμής, Τρισόκκας 2, Στυλιανού, Ρούντι

Κεραυνός (Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 5, Ρος 15(2), Μπάρκερ 8, Αμπουκάρ 10(1), Παρκς 15, Ανδρέου, Νεοφύτου 5, Στυλιανού 7(2), Θεοχαρίδης, Μάρκου, Ο’ Μπράιεν 6(1), Σταυρινίδης