HTTA ΑΠO ΤΗΝ ΤΟΦΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ

Tην ήττα με 78-67 γνώρισε ο Κεραυνός στην Τουρκία από την Τόφας Μπούρσα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής στο δεύτερο όμιλο του Basketball Champions League.

Στο 6′ η ομάδα του Στροβόλου είχε το προβάδισμα (11-13), μετά από δίποντο του Μιχαήλ, όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί οκτώ πόντων ολοκλήρωσαν μπροστά στο σκορ (19-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθροκίτρινοι» παρέμειναν κοντά στο σκορ, μειώνοντας μάλιστα κατά δύο πόντους (36-32) με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν με σερί δέκα πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (46-32) στο 22΄, ενώ στο τέλος της περιόδου ήταν στους 14 πόντους (63-49). Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο Κεραυνός μείωσε τη διαφορά κατά τρεις, με την Τόφα να παίρνει το ροζ φύλλο με 78-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 36-32, 63-49, 78-67

Τόφας Μπούρσα (Hakan Demir): Akoon-Purcell 11 (1), A. Demir, E. Demir 2, Philip 11 (1), Satir, Christon 15 (1), Durmaz 10, Simmons 6, Tuna, White, Yasar 6, Zubcic 17 (1)

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 8 (2), Στυλιανού 5 (1), Ροζέλ 17 (3), Χαντ 8, Γουίλιαμσον 13, Κινγκ 8, Ρόρι 8 (2)