⚡ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΙΚΗΦΟΡΑ Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΜΕ ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΕΛ⚡

06/12/2021: Ο Κεραυνός επικράτησε με 101-57 της ΑΕΛ στον εντός έδρας αγώνα για την 9η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. MVP της αναμέτρησης ο Ντεόντρε Μπερνς, με 28 πόντους, 5 τρίποντα και 4 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι το 4’, με τον Κεραυνό να έχει προβάδισμα ενός βαθμού (9-8), όμως στο επόμενο λεπτό η ομάδα του Στροβόλου πέτυχε 8 πόντους σερί για το 17-8. Η διαφορά αυξήθηκε και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 26-13.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κεραυνός μπήκε πολύ δυνατά, με τον Μπερνς να πετυχαίνει τρίποντο στα πρώτα δευτερόλεπτα (29-13). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν και στο 17’ έκαναν το 43-15. Στο τελευταίο λεπτό η διαφορά έφτασε στο +30 με το λεϊ απ του Μάλκολμ (47-17) και το ημίχρονο έληξε με σκορ 48-17.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Στροβόλου διατηρούσε τη διαφορά, που στο 24’ με το δίποντο του Τίγκα η διαφορά έφτασε το +33 (56-23), ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Πιττάκας ευστόχησε σε τρίποντο μειώνοντας σε 56-26. Το δεκάλεπτο έληξε με 77-34. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Κεραυνός συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο παιχνίδι και πήρε την νίκη με 101-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-13, 48-17, 77-34, 101-57

⚡Κεραυνός (Μιχάλης Ματσεντίδης)⚡: Μπερνς 28 (5), Μάλκολμ 23, Τίγκας 16, Ραζής 6, Γιαξής, Πασιαλής 10, Μιχαήλ 6, Μόρισον 10, Λιασίδης 2

ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Πιττάκας 12 (3), Μονιάτης 5 (1), Πίγκραμ 15 (1), Ρ. Αλεξάνδρου 2, Χανούν 11, Γρίβας, Α. Αλεξάνδρου 2, Δανιήλ 6 (2), Ιωαννίδης, Οικονομίδης, Στυλιανού 4, Ραντοβάνοβιτς