ΜΕ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΗΣΕ ΤΟ FIBA EUROPE CUP O ΚΕΡΑΥΝΟΣ

22/11/2023: Με ήττα, στο παιχνίδι που έγινε στο «Κ. Παπαέλληνας», αποχαιρέτησε τη φετινή του Ευρωπαϊκή προσπάθεια, καθώς έχασε από τη Γερμανική Γκότιγκεν, στο παιχνίδι για την τελευταία αγωνιστική στην πρώτη φάση των ομίλων του FIBA Europe Cup.

Ο Κεραυνός έχασε με σκορ 102-69 και έτσι, ο τελικός του απολογισμός στον 9ο όμιλο, ήταν μια νίκη και πέντε ήττες.

Να σημειωθεί ότι πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, η διοίκηση του Κεραυνού, τίμησε τον Αμερικανό περιφερειακό άσο, Deondre Burns, ο οποίος αγωνιζόταν στους Ερυθροκίτρινους, ως τον περασμένο Μάη, ενώ πλέον, είναι παίκτης της Γκότιγκεν.

Πολύ καλό ξεκίνημα για τον Κεραυνό, που προηγήθηκε στην αρχή με 9-0. Όμως η συνέχεια ανήκε στη Γερμανική ομάδα, η οποία βρίσκοντας συνέχεια λύσεις μέσα από το γρήγορο τέμπο που είχε επιβάλει, βρήκε αρκετές λύσεις, απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων και με σερί 13-0, προσπέρασε με 13-9.

Από το σημείο εκείνο, ως και την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, η Γκότιγκεν διατήρησε ένα σταθερό προβάδισμα και έτσι στο 10λεπτο, προηγήθηκε με 21-17.

Η Γκότιγκεν, συνέχισε να κρατάει ένα γρήγορο ρυθμό και στις αρχές της 2ης περιόδου και το στοιχείο αυτό, της απέφερε προβάδισμα με +13 (32-19), περί τα ξεκινήματα του δεύτερου κομματιού στην αναμέτρηση, με τον Κεραυνό να ψάχνει τρόπους για να ανακόψει το ρυθμό των αντιπάλων του.

Όμως, λίγο πριν το 17`, η διαφορά ανέβηκε στο +15 (41-26), πάντα για τη Γκότιγκεν.

Στη συνέχεια όμως, ο Κεραυνός βελτίωσε την άμυνα του και έτσι στο τέλος του ημιχρόνου, το σκορ έγινε 41-33 για την Γκότιγκεν.

Παρότι στις αρχές της 3ης περιόδου, ο Κρεαυνός έριξε τη διαφορά στο -6 (44-38), στη συνέχεια ήταν και πάλι η Γκότιγκεν, που εύρισκε συνέχεια λύσεις στην επίθεση (ειδικά από την περιφέρεια) και έτσι, αύξανε την υπέρ της διαφορά, της οποίας η τιμή, λίγο πριν το 26`, είχε φθάσει στο +21 (62-41).

Αν και υπήρχε ακόμη πολύς χρόνος, τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα για τους Ερυθροκίτρινους, οι οποίοι στο 29`, έμειναν πίσω με -25 (70-45) και στο 30` οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 72-48.

Όπως είχε διαμορφωθεί η κατάσταση, φαινόταν αρκετά δύσκολο πλέον για τον Κεραυνό να ανέτρεπε τα σε βάρος του δεδομένα, πόσο μάλλον από τη στιγμή που δεν είχε και ουσιαστικό κίνητρο.

Έτσι, κατά την 4η περίοδο, η διαφορά παρέμενε σε ψηλά επίπεδα στην αρχή, ενώ στο 35`, η Γκότιγκεν, ήταν μπροστά στο σκορ με 80-58.

Το χρονόμετρο κυλούσε λοιπόν, υπέρ της Γερμανικής ομάδας, η οποία πήρε τελικά τη νίκη με 102-69.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 33-41, 48-72, 69-102.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Crockett 6, Reynolds 11 (1), Taylor 4, Spencer 16 (1), Χριστοδουλίδης 2, Στυλιανού 9 (1), Κουμής 2, Πασιαλής 6, Σάββα 2, Τίγκας 10, Γονατάς 1.

Γκόγιγκεν (Olivier Foucart): Ensminger 19 (3), Gibson 14 (4), Hume 7 (1), Rich 12, Silins 11 (1), Anticevich 11 (3), Burns 9 (1), Hartwich 1, Hemschemeier 2, Monninghoff 3 (1), Wullner 4, Zugic 9 (1).