ENTOΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΚΕΡΑΥΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΒΙΛ

25/01/2023: Δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ανβίλ Βλοκλάβεκ ο Κεραυνός χάνοντας στην έδρα του με 78-65, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του 12ου ομίλου του FIBA Europe Cup. Έτσι, η ομάδα του Στροβόλου βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με πέντε βαθμούς, ενώ οι Πολωνοί έχουν την πρωτιά με επτά βαθμούς. Στους έξι είναι οι άλλες δύο ομάδες του ομίλου Μπάμπεργκ και Οραντέα.

Οι ερυθροκίτρινοι έκαναν ξεκίνημα με τρίποντο του Krubally (3-0), ενώ στο 4′ με το καλάθι του Μιχαήλ ήταν μπροστά με επτά πόντους (12-5). Ακολούθησε σερί για τους φιλοξενούμενους που ολοκληρώθηκε στο 7′ με το λέι απ του Woroniecki (12-17). Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους έξι πόντους (15-21).

Ο Κεραυνός μπήκε με σερί οκτώ πόντων στη δεύτερη περίοδο και με το τρίποντο του Τίγκα στο 12′ πήρε κεφάλι στο σκορ (23-21). Στη συνέχεια υπήρξε εναλλαγή στο σκορ για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στην ισοπαλία 35-35.

Στο 23′ με τρίποντο του Στυλιανού η ομάδα του Στροβόλου προηγείτο με 42-40, όμως μέχρι το 28′ βρέθηκε πίσω με διψήφιο αριθμό πόντων μετά το τρίποντο του Woroniecki (46-58), ενώ μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έφθασε τους 15 (47-62).

Η διαφορά έμεινα στα ίδια επίπεδα στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Κεραυνό να πετυχαίνει 18 πόντους και την Άνβιλ 16, για να πάει το ροζ φύλλο στους Πολωνούς με τελικό σκορ 78-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 35-35, 47-62, 65-78

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Γονατάς, Πασιαλής 4, Τhomas 2, Τίγκας 11 (1), Γιαξής, Burns 12, Krubally 13 (2), Μαραγκός, Μιχαήλ 4, Mishula 14 (4), Στυλιανού 5

Anwil Wloclawek (Przemyslaw Piotr Frasunkiewicz): Dawdo, Lazarski, Slupinski 1, Williams 6, Woroniecki 14 (4), Bojanowski 2, Greene 17 (2), Laczynski 13 (3), Nowakowski 2, Petrasek 9, Sobin 14.