ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΟ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΣΕ ΣΤΟ ΛΕΥΚΟΘΕΟ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ ΠΕΡΕΣΤΡΟΪΚΑ

09/02/2024: Με νικητή τον Κεραυνό τελείωσε το πρώτο χρονικά παιχνίδι για τη 18η αγωνιστική, στην 1η φάση της OΠAΠ Basket League.

Στην αναμέτρηση που έγινε στο Λευκόθεο, ο Κεραυνός κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα με 75-61 και έτσι, συνεχίζει να διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες του για να τερματίσει στην 1η θέση με το πέρας της 1ης φάσης.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 34-33 για τον Κεραυνό και ενώ το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο ως και το 35`, αλλά από το χρονικό εκείνο σημείο, οι νικητές ξέφυγαν και έφθασαν στη νίκη.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα ήταν ο Taylor (13 πόντοι, 3/3 βολές, 5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 16 ριμπάουντ).

14η νίκη για τον Κεραυνό σε 16 παιχνίδια και 5η ήττα για τον ΑΠΟΕΛ σε επίσης 16 παιχνίδια.

Δυνατό ξεκίνημα από πλευράς ΑΠΟΕΛ, που προηγήθηκε στην αρχή με 8-2. Ωστόσο ο Κεραυνός αντέδρασε άμεσα και δημιουργώντας ένα σερί 13-3, προσπέρασε με 15-11 λίγο πριν το 9`, ενώ στο τέλος της 1ης περιόδου, οι ερυθροκίτρινοι ήταν μπροστά με 17-15.

Ήταν γενικά ένα χρονικό διάστημα αργού ρυθμού, με τις δυο ομάδες να είναι εμφαντικές στο ανασταλτικό παιχνίδι, τη στιγμή πάντως που ο Nottage, έδινε αρκετούς πόντους για τους γηπεδούχους.

Ο Κεραυνός ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα κατά τη 2η περίοδο και αρχικά, προηγήθηκε με 28-20 και λίγο μετά, με 32-24. Οι φιλοξενούμενοι, εύρισκαν λύσεις με τον Raynolds. Όμως στη συνέχεια, ο βελτιωμένος αμυντικά ΑΠΟΕΛ, αντέδρασε με τη σειρά του και με ένα δικό του σερί, που έφθασε στο 8-2, με τη λήξη του ημιχρόνου, έριξε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της και με το σκορ να φθάνει στο 34-33 για τον Κεραυνό.

Αργός ήταν ο ρυθμός και κατά τη 2η περίοδο και το ίδιο τέμπο, συνεχίστηκε και στην αρχή της 3ης περιόδου. Μετά το 37-37 στις αρχές, ο Κεραυνός πραγματοποίησε ένα 5-0 σερί, με ισάριθμους πόντους του Taylor και έτσι λίγο πριν το 25`, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 42-37, αλλά στη συνέχεια με 6-2 σερί, ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 44-43.

Στα χρονικά σημεία που ακολούθησαν, ο Κεραυνός συντηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα, τη στιγμή που ο Blackmon, έδινε πόντους για τους γηπεδούχους.

Με την ολοκλήρωση του 3ου κομματιού της αναμέτρησης, ο Κεραυνός ανέβασε τη διαφορά στο +8, όταν προηγήθηκε με 53-45.

Με 8-0 σερί για τον ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε η 4η περίοδος και έτσι οι γηπεδούχοι, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, καθώς ισοφάρισαν σε 53-53. Χωρίς σκορ έμεινε ο Κεραυνός στα 3 περίπου πρώτα λεπτά του χρονικού αυτού διαστήματος.

Όμως στη συνέχεια ο Κεραυνός δημιουργώντας ένα σερί 13-3, πήρε προβάδισμα με 66-56.

Πλέον το χρονόμετρο είχε περάσει και το 35` και είχε εισέλθει στην τελική της ευθεία και ήταν η πρώτη φορά που μια από τις δυο ομάδες, είχε φθάσει σε διψήφια διαφορά.

Μάλιστα στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, ανέβασαν τη διαφορά στο +15, όταν προηγήθηκαν με 73-58, κάτι που συνέβη λίγο πριν το 38` και πλέον ο Κεραυνός ήταν πολύ κοντά στη νίκη.

Όπως και τελικά έγινε μιας και ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να μειώσει σε αισθητό βαθμό και έτσι ο Κεραυνός πήρε τη νίκη με 75-61.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 33-34, 45-53, 61-75.

ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα (Γιάννης Δαμαλής): Blackmon 23 (3), Γεωργακούδης 2, Grace 6 (2), Galloway 5, Nottage 19 (4), Γιανναράς 2, Strong 2, Σολωμού 2, Πυρίλλης.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Μιχαήλ 9 (1), Στυλιανού 6, Crocket 7 (1), Raynolds 10 (1), Taylor 13, Chandler 16 (2), Πασιαλής 3 (1), Τίγκας 11 (1).