ΔΙΠΛΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΠΟΠ

30/01/2022: Ο Κεραυνός πήρε το ροζ φύλλο αγώνος στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΑΠΟΠ, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση. Κορυφαίος παίκτης ο Ντεόντρε Μπερνς με 28 πόντους και 3 τρίποντα.

Ο Κεραυνός πήρε προβάδισμα στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης (2-0) και στο 3’, το τρίποντο του Στυλιανού έβαλε μπροστά την ομάδα του με 7-3. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 5’ σε 9-7 με το τρίποντο του Μάντερσον, όμως η ομάδα της Λευκωσίας αύξησε τη διαφορά σε 16-8 στο 6’. Ο Κεραυνός κράτησε το προβάδισμα και το δεκάλεπτο έληξε μ σκορ 20-14.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Πάφου μείωσε στο 12’ με το λεϊ απ του Μάντερσον, όμως ο Κεραυνός μεγάλωσε τη διαφορά και στο 14’ Μάλκολμ με εύστοχο τρίποντο έκανε το 30-23. Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου οι βολές του ΜακΚί έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (36-36), ενώ το ημίχρονο έληξε με σκορ 38-36 για τον Κεραυνό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο 22’ έφτασαν στο +10 (48-38) με τον Κάρτερ. Η διαφορά μεγάλωσε στο 25’ σε 58-45 με τη βολή του Μαραγκού. Ο ΑΠΟΠ μείωσε σε 60-57 στο 29’ ενώ η περίοδος έληξε σε 62-57. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Στροβόλου πήρε ξανά προβάδισμα με διαφορά στο 31’ με την βολή του Μάλκολμ για το 70-59. Στο 37’, ενώ ο ΑΠΟΠ ήταν πίσω στο σκορ με 79-69, μέσα στο επόμενο λεπτό μείωσε σε 81-77, ενώ στο 39’ έκανε το 81-80. Δεκατρία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Μάρτιν ευστόχησε σε τρίποντο φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (83-83) και οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Κεραυνός έλεγχε το παιχνίδι, πήρε προβάδισμα 95-90 στο τελευταίο λεπτό της παράτασης και έφυγε με το διπλό από την Πάφο με 101-97.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 36-38, 57-62, 83-83, 97-101

ΑΠΟΠ (Χάντι Ελ Χατζ): ΜακΚί 27 (2), Χρίστου 6, Παναγίδης, Μάντερσον 26 (1), Μάρτιν 36 (5), Κωστή, Σαρίκας, Δανιήλ 2

Κεραυνός (Ντίνος Καλαμπάκος): Κάρτερ 9, Μπερνς 28 (3), Στυλιανού 17 (3), Μάλκολμ 28 (3), Ραζής 7, Τίγκας 2, Πασιαλής 2, Μαραγκός 8.