ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΣΕ ΣΤΗΝ ΠΑΦΟ ΤΟΝ ΑΠΟΠ

05/04/2023: Ο Κεραυνός είναι η δεύτερη χρονικά ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση για την ημιτελική φάση των πλέι-οφ, καθώς στο δεύτερο παιχνίδι με αντίπαλο τον ΑΠΟΠ, κέρδισε εκτός έδρας και σε συνδυασμό με τη νίκη του στο πρώτο παιχνίδι, πήρε την πρόκριση με σκορ νικών 2-0, στο ζευγάρι για τις θέσεις 1 & 8.

Στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα «Άκης Κλεάνθους», η ομάδα των ερυθροκίτρινων επικράτησε με σκορ 91-48 και είχε για κορυφαίο τον Τίγκα (17 πόντοι, 4/4 βολές, 5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ).

Στην ημιτελική φάση, θα αντιμετωπίσει το νικητή που θα προκύψει από τον τρίτο αγώνα, ανάμεσα στον Dynatron Απόλλωνα και στην Payabl. EKA ΑΕΛ (θέσεις 4 & 5).

Ο Κεραυνός μπήκε δυνατά από τα αρχικά χρονικά σημεία και με την πάροδο του χρόνου, ανέβαζε σταθερά την υπέρ του διαφορά, για να προηγηθεί στο τέλος της 1ης περιόδου με 19-7.

Κύριο όπλο των μετέπειτα νικητών, ήταν η δυνατή τους άμυνα, κάτι που είχαν παρουσιάσει και στη 2η περίοδο. Στην επίθεση, εύρισκαν στόχο και έτσι, η διαφορά άνοιξε και άλλο και στο τέλος του ημιχρόνου, το σκορ πήγε στο 44-17.

Όμοιο το σκηνικό και της 3ης περιόδου, δηλαδή με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να αυξάνουν τη διαφορά, παρά τις προσπάθειες που κατέβαλλαν οι παίκτες του ΑΠΟΠ και έτσι στο 30`, το σκορ έγινε 68-33, πάντα για τον Κεραυνό.

Μετά από αυτήν τη διακύμανση, ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί πριν από την έναρξη της 4ης περιόδου, με τον ΑΠΟΠ να έχει σαν κίνητρο, να κάνει ένα καλό παιχνίδι, στην τελευταία περίοδο της δικής του αγωνιστικής περιόδου.

Ωστόσο η διαφορά, παρέμεινε σε σταθερά ψηλά επίπεδα, πάντα για τον Κεραυνό, που με τον ήχο της κόρνας, εξασφάλισε τη νίκη-πρόκριση για την 4αδα, κερδίζοντας με τελικό σκορ 91-48.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 07-19, 17-44, 33-68, 48-91.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Jaqualyn 6 (1), Κωστή 3 (1), Seegars 10 (1), Αντωνιάδης 9 (2), Mc Laughlin 11, Σταύρου, Paunovic 8, Χ` Βασίλης, Σάββα, Κουτσίδης.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Burns 3 (1), Μιχαήλ 2, Στυλιανού 7 (1), Thomas 14 (4), Krubally 7, Mishula 14 (4), Πασιαλής 8, Γονατάς, Μαραγκός 15, Μάρκου, Τίγκας 17 (1), Σάββα 4.